KMÜ’de Yabancı Uyruklu Öğrencilere Dair Kültürel Faaliyetler Hız Kesmiyor

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Türkçe Yaz Okulu uygulaması kapsamında üniversitede öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler Türk kültürünü tanımaya devam ediyor.

KMÜ’de Yabancı Uyruklu Öğrencilere Dair Kültürel Faaliyetler Hız Kesmiyor

Öğrenciler ilk olarak KMÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda Uzman Gülşen Kahraman eşliğinde sanat atölyesini gezerek çalışmaları incelediler. Sonrasında kendileri özgün çalışmalar tasarlayarak seramik yapım aşamalarına tanık olan öğrencilerin atölyede yaptıkları çalışmalar fırınlandıktan sonra kendilerine hediye edildi.

Türk kültür ve sanatına dair uygulamaları yerinde gören misafir öğrenciler KMÜ El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Konuk ile birlikte ise renklerin suda dans ettiği ebru sanatının yapım aşamalarını izlediler. Ayrıca KMÜ Amfi Tiyatroda Kültür Bakanlığı Ok Yapım Ustası Osman Gözel eşliğinde ok ve yay yapımı ile ilgili teknik bilgileri öğrenen öğrenciler daha sonra ok yapımına geçtiler.

Yabancı uyruklu öğrenciler bir diğer faaliyette KMÜ Aşçılık Bölümü Öğretim Görevlisi Yusuf Yerli öncülüğünde Aşçılık Uygulama Mutfağında etliekmek yapımına tanık oldular. Etliekmeği çok beğendiklerini söyleyen misafir öğrenciler kendi elleriyle etliekmek yapıp yemeyi de ihmal etmediler.

Karaman'da geçirilen keyifli vakitlerin bir diğer durağı da Truva Park oldu. Truva Park'ta öğrenciler modern ahırlarda beslenen gösterişli atlarla buluştu. At binmenin keyfine varan yabancı uyruklu öğrenciler Karaman’da olmaktan ve böyle bir ortamda bulunmaktan duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler. Öğrenciler ayrıca yapılan bütün etkinliklerde kendilerine destek veren herkese ve KMÜ ailesine teşekkür ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284