Sanatçı Kör Ahmet’i Yitirdik

Konya ve çevre illerinin kültür hayatına damgasını vuran ‘Kör Ahmet’ lakaplı Ahmet Özdemir 83 yaşında yaşamını yitirdi.

Sanatçı Kör Ahmet’i Yitirdik
Ahmet Özdemir’in cenazesinin 6 Eylül Salı günü ikindi namazına müteakip Ahmet Dede Yediler Mezarlığı’na defnedildiği öğrenildi. Sanatçı geçtiğimiz aylarda böbrek yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Mahalli sanatçı Kör Ahmet, Karamanlı hemşerilerimizin beğenerek izlediği ve zaman zamanda KGRT ekranlarından eş ve dostlarına hitap eden bir sesti.
KÖR AHMET KİMDİR?
Kör Ahmet, Konya’nın ünlü yerel sanatçısı. Asıl adı Ahmet Özdemir’dir. Doğuştan gözleri görmez. Çiçek hastalığı yüzünden 1933 yılında Konya’da görme özürlü olarak dünyaya gelen Ahmet Özdemir, kentte ‘Ahmet Ağa’
diye çağrılmasına karşın, o kendisine ‘Kör Ahmet’ diye hitap edilmesini ister. Bağlama ve ud çalan Ahmet Özdemir, düğün, nişan ve sünnetlerde müzisyenlik yapmasının yanı sıra Türkiye’nin nadir meddahlarından biriydi. Yerel ağız ile yaptığı taklitler, oynadığı piyesler, Anadolu’da kökü çok eskilere dayanan hikâye anlatıcılığı Kör Ahmet’i Konya folklörünün en önemli kişilerinden biri yaptı. Özdemir evli ve Zeki adında bir çocuk sahibiydi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284