TCDD’de Kış Koşullarında Tam Saha Çalışma

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) şiddetli kar yağışı nedeniyle ulaşımda herhangi bir aksama yaşanmaması için tüm ekiplerini seferber etti. TCDD, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda emniyetli ulaşım için tüm ekipler tam saha kar küreme çalışması yapıyor.

TCDD’de Kış Koşullarında Tam Saha Çalışma

Ülkemiz genelinde etkili olan şiddetli kar yağışı nedeniyle demiryolu taşımacılığında herhangi bir aksama yaşanmaması için alarma geçen TCDD, 8 bölge müdürlüğündeki ve merkezdeki kriz masası teyakkuza geçti. Yolcu ve yük trenleri ile bilhassa ihracat trenlerinin zorlu hava koşullarında seferlerini aksamadan tamamlayabilmesi için önlemler artırıldı. 13 bin 22 kilometre demiryolu hattında takviye ekiplerle kar küreme, buzlanmayı önleme çalışmaları yapılıyor. Yer yer tipi şeklinde yağan kar nedeniyle kar küreme ve buzlanmaya karşı solüsyon çalışmaları sürüyor. Sinyalizasyon bakım ekipleri, trafik işletim sisteminde aksama olmaması için 24 saat esasına göre görev yapıyor. Görevlendirilen ekipler donmayı önlemek için makas temizliği çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Demiryollarında kar küreme için 16 küreme aracı, 65 demiryolu bakım aracı, 48 katener bakım aracı, 73 yol bakım aracı, 71 tamir ve bakım aracı, 350 karayolu ulaşım-sinyalizasyon bakım aracı 24 saat sefer yapıyor. Araçlarla, demiryollarındaki yağışla ve sürgün şeklinde biriken kar temizleniyor.

Çalışmalar süresince demiryolu bakım ekiplerine ek 1500 personel kar ve buzlanmalara karşı takviye görevi yapıyor.  Tipi nedeniyle bazı bölgelerde tren hız limitleri düşürülerek kontrollü geçişler yapılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284