Tüccarda 10 Markette 60 Lira

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram elma üreticisinin ve tüccarının sorunlarına değindi. "Soğuk hava deposundan tüccarın 10 liraya aldığı bir elma kalitesine göre marketlerde ve pazarlarda 25-60 liraya kadar satılabilmektedir." ifadeleriyle dikkat çekti.

Tüccarda 10 Markette 60 Lira

Mehmet Bayram sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada; "Elmada Ve Sebzede En Büyük Sorunumuz Pazarlama Üreticimizden Ucuz Alınıp Tüketiciye Aşırı Yüksek Fiyatlara Satılmasıdır.. Özellikle bölgemizde üretimde söz sahibi olduğumuz Elmada Pazarlama sorunun ortadan kalkmasının ardından üretici ve tüketicinin yüzünü güleceğini "Örneğin soğuk hava deposundan tüccarın 10 liraya aldığı bir elma kalitesine göre marketlerde ve pazarlarda 25-60 liraya kadar satılabilmektedir. Bu durumdan ne üretici ne de tüketici memnun. Aradaki fiyat farkının kontrol altına alınması lazım. Karaman, yılda 600 bin ton civarında elma üretimiyle Türkiye'de ikinci sıraya yerleşmiş durumda. Ancak, bahçelere yürüme mesafesindeki marketlerde, bahçeden 5 -7 liraya alınan elmaların 40 liraya yakın fiyatlarla satılması, tüketicilerimizin büyük tepkisini çekiyor. Özellikle 3. sınıf kalitedeki elmaların bu kadar yüksek fiyatlarla tüketiciye sunulması, Karaman ve ülke genelinde tüketiciler arasında yadırganan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Sebze Meyve Alışverişlerimizi Pazarlardan Yapalım Hem Çiftçimiz Hem Esnafımız Hem Tüketicimiz Kazansın… Sonuç olarak özetle, üreticimiz sattığı meyve ve sebzelerin para etmediğinden, tüketicimiz ise fiyatların çok yüksek olduğundan yakınıyor. Zincir marketler binlerce şubesi ile perakende sektörünü elinde tutuyor. Fiyat artışlarının toptancı halleriyle bir ilgisi yok.

Büyük zincir marketlere Ticaret Bakanlığı sıkı denetim yaparak bu afaki fiyatlara karşı önlem alınmalıdır. Zincir marketlerin fiyatları belirleme gücü var. Binlerce zincir market, pazara hakim oluyor. Buda oluşan yüksek fiyatlardan dolayı tüketimin düşmesinden kaynaklanan Çiftçimizin ürünlerinin hakettiği değerden satılamama sebebidir. Ülkemizde oluşan gıda özellikle sebzede enflasyonunun en büyük sebebi zincir marketlerde oluşan afaki fiyatlardır. Özellikle meyve ve sebze alışverişlerimizi pazardan yapmayı tercih edelim hem üreticimiz kazansın hem tüketicimiz.

Elma ve sebze üreticileriyle tüketiciler arasındaki bu uçurum, sadece Karaman'ı değil, tüm Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. Ve gıda enflasyonunun başlıca sebeblerinden biri olarak görülmektedir" ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284