banner339

Üç Aylari Müjdeleyen Regaib Kandili Kutlanacak

Müslümanlar için önemli gün ve gecelerle Ramazan ayinin da içinde bulundugu üç aylarin baslamasini müjdeleyen Regaip Kandili, 2 Haziran Persembe aksami kutlanacak.

Üç Aylari Müjdeleyen Regaib Kandili Kutlanacak

3 Haziran Cuma günü baslayacak üç aylarin müjdeleyicisi olan Regaib Kandili nedeniyle Il Müftülügü tarafindan Persembe aksami yatsi namazindan önce Aktekke Camii’nde Mevlid’i serif programi gerçeklestirilecek. Yine ayni gün saat 14.00’de de Cezaevi’nde bayanlara yönelik, saat 19.00’da Çocuk Sitesinde, 21.00’de de Sayüstü Camii’nde programlar düzenlenecek.

Il Müftüsü Nuri Degirmenci Regaib kandili nedeniyle yayinladigi mesajda, “Haziran Persembe gününü 3 Haziran Cuma gününe baglayan gece Regaib Kandilidir. Dini literatürümüzde Üç aylar olarak bilinen ve 3 Haziran Cuma günü, Recep ayi ile baslayacak olan, Saban ayi ile devam eden, rahmet, feyiz ve bereket ayi Ramazan ile biten huzur ve maneviyat mevsimine girmis olacagiz. Dini duygularin en yüksek seviyeye ulastigi bu aylar ve içinde barindirdigi özel geceler, Allah’in rahmetinin müminlere bol bol ikram edildigi, magfiretinin, lütuf ve kereminin üzerimize saganak saganak yagdigi zaman dilimleridir. Zira bu günlerde inanan kalpler ayni duygu etrafinda birlesip çarpar, müminlerin elleri ayni düsüncelerle semaya açilir. Günlük hayatin kosusturmasi ve yogun temposu içinde insan, zaman zaman gönül âlemine nazar kilma, içe dogru yönelme ve nefis muhasebesi yapmaktan uzak kalmaktadir. Bu vecihle Üç Aylar bir firsat ve maneviyat mevsimidir. Ancak, sirf bu zaman dilimine girmekle kendiliginden ulasacagimiz bir kazançtan ziyade ibadetlerle, iyi ve dogru davranislarla, iyilik ve yardimlasmalarla elde edebilecegimiz sevaplarin yaninda gösterecegimiz çabalarla hak edecegimiz bereket ve güzellikler söz konusudur. Üç aylara girdigimiz manevi iklimi firsat bilerek aramizdaki çekismeleri, kin ve kirginliklari bertaraf etmeli, uzanabilecegimiz herkese elimizi uzatmali ve gönlümüzü açmali, yüce dinimizin bizden istedigi, sevgi ve gönül huzuru ortaminin kurulmasina, kardeslik ve beraberligimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yeniden yesermesine gayret göstermeliyiz. Regaib Kandili, Yüce Allah’in af ve magfiretinin istendigi umut, huzur ve ilahi müjdelerle dolu bir gecedir. Bu nedenle bu mübarek gece ve onu izleyen günler, yaraticimiza, ailemize, çocuklarimiza, milletimize ve tüm insanliga karsi görev ve sorumluluklarimizin oldugunu bir kez daha hatirlamaya ve hatirlatmaya, yanlis ve kusurlarimizdan dönmeye vesile olmalidir. Bu vesileyle bütün Karamanli kardeslerimizi bu programlara davet ediyorum. Ayrica degerli Karamanli kardeslerimizin ve bütün Islam Âleminin Regaib Kandilini tebrik ediyor, bu gecenin Milletimizin ve Islam âleminin birlik ve dirligine, insanligin hidayet, baris ve huzuruna vesile olmasini niyaz ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285