Yaya Öncelikli Trafik Etkinlikleri Devam Ediyor

Trafikte Yaya önceliğine vurgu yapan ve toplumumuzda farkındalık oluşturmak amacıyla ve “Öncelik Hayatın Öncelik Yayan” nın kampanyası çerçevesinde vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik düzenlenen etkinlikler ilimizde tüm hızıyla devam ediyor.

Yaya Öncelikli Trafik Etkinlikleri Devam Ediyor

Düzenlenen etkinlikler çerçevesinde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından Cumhuriyet Parkı’nda açılan stantta trafikte yaya önceliğine vurgu yapan afiş ve el broşürlerinin yanı sıra yaya bilincine dikkat çeken çeşitli dokümanlar emniyet müdürlüğü ve jandarma ekipleri tarafından vatandaşlara dağıtıldı. 
Kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin yanı sıra vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe katılan Vali Fahri Meral, etkinliği bir süre yerinde takip ederek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Cumhuriyet Parkı’nda etkinliğe katılan vatandaşlarla bir süre sohbet eden Vali Meral, etkinliğe katılarak duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza teşekkür etti.
Etkinliğe katılarak vatandaşlarla bir süre sohbet eden Vali Fahri Meral açıklamasında: ” Sürücülerin, yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst seviyeye çıkarmak suretiyle yavaşlamalarını ve durarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla karayolu üzerine yaya önceliğine vurgu yapan “önce yaya” ikonlarının araçların yaklaşım yönünde, tüm ışıksız, yaya ve okul geçitlerine çizdirilmesi ve uygulamanın öncelikle şehrin önem ve öncelik arz eden noktalardan başlanmasının belediyelerimizce yapılacak. Yaya Öncelikli Trafik Yılı kapsamında 01 Mayıs 2019 tarihinden başlayarak yıl boyunca özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri başta olmak üzere bütün günlerde tüm birimlerde çalışan emniyet ve jandarma personelinin cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme – makas atma ihlallerinin yanında yaya önceliği konusunda etkin bir şekilde denetimler gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanlığı tarafından ''Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın'' sloganıyla 2019 yılı ''Yaya Öncelikli Trafik'' yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya ve etkinliklerle kamuoyunda trafikte yaya önceliği teması işlenerek toplumumun her kesiminde konuyla ilgili farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.


Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285