“Bir Canın Kurtuluşu Dünyanın Kurtuluşuna Bedeldir”

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılan ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından koordine edilen Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) eğitimi Karaman’da başladı.

“Bir Canın Kurtuluşu Dünyanın Kurtuluşuna Bedeldir”

Eğitimin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Serkan Yurdakul yaptığı konuşmada her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması önemlidir. Ülkemizde son yıllarda temel halk sağlığı sorunlarına yönelik olarak uygulamaya konulan çalışmalar ile birlikte, özellikle bebek ölüm hızında gelişmiş ülkelerin 30 yılda kat ettiği mesafeyi ülkemizin kısa bir zamanda çözdüğünü, elde edilen gelişmelerin gerilememesi adına ülkemizde ve dünyadaki uygulamaların takip edilerek ilimizde sağlık personellerimizin mesleki becerilerini sürekli artırmak adına eğitimlerin artarak süreceğini; sağlıkta en büyük yatırımın, sağlık çalışanlarımıza yapılan yatırım olduğunu ifade etti. Yenidoğan Canlandırma Programının 1998 yılından bu yana bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla ülke genelinde büyük özveriyle yapıldığını belirten Yurdakul: “Ülkemiz genelinde doğum sırasında bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir program olan Yenidoğan Canlandırma Eğitimleri ilimizde de devam etmektedir. Anne ve çocuk sağlığında öncelikli konular olan antenatal bakımın incelik ve nitelik olarak düzeltilmesi, her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması, doğum sırasında ve erken yenidoğan döneminde her yenidoğana uygun yaklaşımın yapılması, yüksek riskli gebe ve yenidoğanın tanınması, uygun bakım ve sevk ilkelerinin yerleştirilmesi sağlanarak perinatal ve yenidoğan ölümlerinin önlenmesi önemlidir. Bir canın kurtuluşu dünyanın kurtuluşuna bedeldir. O nedenle vereceğiniz hizmet çok kıymetli bir hizmettir. Bunun bilinci ile çalışmanızı ve eğitiminizin güzel hizmetlere vesile olmasını dilerim. Yoğun eğitim programında katılımcılarımıza başarılar, değerli eğitimcilerimize de kolaylıklar diliyorum’’ dedi.

Açılış programı sonrasında eğitimciler tarafından katılımcılara gruplar halinde uygulamalı olarak üç gün boyunca verilecek eğitimle ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284