banner339

Eczacilardan Ilaç Uyarisi!

Türk Eczacilar Birligi Genel Sekreteri Harun Kizilay, zayiflama ilaçlarinin, mutlaka doktor tavsiyesi ve eczaci danismanliginda kullanilmasi gerektigini bildirdi.

Eczacilardan Ilaç Uyarisi!

Kizilay, yaptigi yazili açiklamada, ''Tekirdag'da özel bir hastanede hemsire olarak görev yapan Pinar Üye'nin (21), zayiflamak için kullandigi ilaçlar nedeniyle yasamini yitirmis olabilecegi'' yönünde çikan haberleri hatirlatarak, ''Bugüne kadar yapmis oldugumuz basin açiklamalariyla zayiflama ilaçlariyla ilgili olarak halkimizi bilgilendirmeye ve uyarmaya çalistik'' ifadesini kullandi.
Kizilay, ''internetten ya da merdiven alti diye tabir edilen yerlerden zayiflama ürünleri almayin, caninizdan olmayin'' uyarisinda bulundu.
Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi tarafindan ruhsatlandirilan bitkisel zayiflama ürünlerinin, doktor bilgisi disinda kullanilmasinin vücudun bazi organlarinda ciddi hasarlar olusturdugunu belirten Kizilay, zayiflamak isteyenlerin bu tür zayiflama ürünlerini mutlaka doktor tavsiyesi ve eczaci danismanliginda kullanmasi gerektigini bildirdi.
''Ilaç Takip Sistemi kapsamina alinmali''
Zayiflama haplarinin, sahte olanlarinin daha fazla kisilerin ölümüne sebep oldugunu belirten Kizilay, sunlari kaydetti:
''Kolayca ruhsat alan ve piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasindan geçmeden sürülen bu tür ürünlerin, internet ortaminda takip edilmesi de bir hayli zordur.
Dolayisiyla bu durum, bitkisel zayiflama ürünlerinde kolayca sahtecilik yapilmasi riskini de beraberinde getirmektedir. Bu tür ürünlerin sahtesi çok daha fazla canlara mal olmaktadir. Dolayisiyla Saglik Bakanligi tarafindan ruhsatlandirma izni verildikten sonra tüm bitkisel ürünler 'Ilaç Takip Sistemi' kapsamina alinmalidir. Böylece tüm ilaçlarin, üretimden tüketiciye gidene kadar ki süreçlerinin en ince ayrintisina kadar incelendigi bu sistem sayesinde sahte ürünün piyasada dolasmasi imkansiz hale gelecektir. Tüm bu bilgiler isiginda; vatandaslarimizi bu tür ürünleri en güvenilir yer olan eczaneden almalari konusunda bir kez daha uyariyoruz.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285