Göz Vücudun Sigortasıdır

Gözleri korumanın yolları nedir? Gözlerim için riskli bir işte çalışıyorum, korunabilir miyim? Acaba gözlerimi yeteri kadar iyi koruyabiliyor muyum? Buna benzer bin bir soru akla gelir. En kıymetli hazinemiz şartlar ne olursa olsun sağlığımızdır. Gözlerimiz de vücudumuzun sigortasıdır. Eğer bir göz bozukluğunuz varsa tavsiyemiz tabii ki gözlüğünüzü takmanız. Ama gözlük takmak istemiyorsanız lazer yaptırabiliriz. Peki ya gözümüze aniden kaçan yabancı cisimler için yaparız?

Göz Vücudun Sigortasıdır

Dünyagöz Hastanesi Konya şubesi Başhekim Yardımcısı Opr. Dr. Aykut Selçuk göze yabancı cisim kaçması durumunda yapılması gerekenleri açıkladı.

“ Birçok nedenden dolayı gözlerimize zarar gelebilir, hatta bu zararlar kimi zaman göz kayıplarına bile sebep olabilir. Göze başta toz olmak üzere sinek, böcek, kirpik gibi yabancı cisim girebilir yada kaçabilir. Gözümüz ise ister istemez yabancı cisim girmesine bağlı tepkiler verir. Göz kapağının yardımı ile bu cisimleri dışarıya atmaya çalışır. Bu nedenle ağrı, gözde sulanma, göz kapaklarının kapanma sıklığının artması, gözlerde ovuşturma isteği ve kaşıntı şeklinde belirtiler oluşturmaya başlar. Bu tip durumlar basite indirgenebilir. Bazen amaan toz kaçmasından ne olacak ellerini yıkayıp gözünü temizlesen geçer gibi bir algı da oluşabilir. Ama durum göze kaçan yabancı cisim ne boyutta olursa olsun göz hemen kapatılıp en yakın göz doktoruna gidilmeli. Çünkü su ile temizleyerek kişi kendisi çıkaramaz. Göze kaçan yabancı cisim olduğu anda hiç riske girmeden göz doktorumuza başvurmalıyız” dedi.

Özellikle gözleri için riskli bir işte çalışan kişilerin koruyucu gözlük takması gerektiğinin altını çizen Opr. Dr. Aykut Selçuk “İş yerlerinde koruyucu önlemler mutlaka alınmalıdır. Eğer alınmadan çalışılırsa büyük yaralanmalar olabilir. Özellikle gözleri için riskli bir işte çalışan kişilerin kesinlikle koruyucu gözlük kullanmaları gerekmektedir. Flex, testere, kaynak gibi işlerde çalışan kişiler eğer koruyucu gözlük kullanmıyorsa göze kaçan yabancı cisimlerde hastalarda büyük rahatsızlıklar oluşturmakta. Koruyucu tedbirleri alarak çalışmamız çeşitli yaralanmalardan koruduğu gibi gözümüzü kaybetmemizi de önler. Bu tür kazalar yüzünden gözü delinen hastalarla bile karşılaştık. Gözümüzün ne kadar önemli olduğunu lütfen unutmayalım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284