Misafir Anne Uygulamasından Faydalandı

Sarıveliler İlçesi Civandere köyünde yaşayan 39 haftalık riskli gebe anne adayı yoğun kar yağışı sebebiyle köyünde mahsur kaldı.

Misafir Anne Uygulamasından Faydalandı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Sarıveliler İlçesi Civandere köyünde yaşayan 39 haftalık riskli gebe anne adayı yoğun kar yağışı sebebiyle köyünde mahsur kaldı. Kış şartlarından dolayı sağlık tesislerine ulaşım problemi bulunan anne adayına telefonların çekmemesi nedeniyle Muhtar aracılığıyla ulaşılarak durumu hakkında bilgi alındı, Misafir anne Uygulaması anlatıldı. Gebenin uygulamayı kabul etmesi üzerine Ulaşımın zor olduğu Civandere köyünden 112 ekipleri tarafından alınarak Ermenek Devlet Hastanesine getirildi. Yapılan muayenelerin ardından İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı ve İl Ambulans Servisi Başhekimliği Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerinin ortak çalışmasıyla Karaman Eğitim Araştırma Hastanesine sevki sağlandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘’Misafir Anne Uygulaması’’ kapsamında misafir edilen, Civandere köyünde yaşayan ve kış şartlarından dolayı sağlık tesislerine ulaşım problemi bulunan anne adayı ve ailesi, Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde doğumu beklerken “Bu süreçte bizimle ilgilenen bütün sağlık çalışanlarına ilgisi için teşekkür ederiz.” Dediler.

Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘’2008 yılında Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında geliştirilen uygulamaların içinde bulunan misafir anne uygulaması anne ve bebek sağlığını korumak ve geliştirmek amacıyla uygulanan projelerden bir tanesidir. Özellikle kış aylarının çetin geçtiği bölgelerimizde bulunan gebelerimiz Halk Sağlığı Başkanlığı ekiplerimiz tarafından yakından izlenmekte, Misafir Anne Uygulaması hakkında bilgilendirilmektedir. Uygulamayı kabul etmesi halinde doğuma kısa bir süre kala misafir anne uygulamasından faydalandırılmaktadır. Doğumu yaklaşan gebelerimiz Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz tarafından güvenli bir şekilde evlerinden alınarak en donanımlı sağlık tesisine intikali sağlanmaktadır. Bu hizmet hastanemizin kalite standartlarının ne kadar yüksek olduğunu gösteren bir parametredir. Hem annelerimiz konforlu bir ortamda doğuma kadar geçen sürelerini beklemekte hem de riskli doğum ve durumlarda hastanemiz hekimleri tarafından anında müdahale edilerek bebeklerimiz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmektedir.” dedi.

Kurşun; ‘’Ayrıca bu zorlu şartlarda, ekiplerimizin sahada vatandaşlarımıza ulaşımı esnasında tüm imkânlarını seferber eden Karaman İl Özel İdaresi yönetici ve ekiplerine halkımız ve sağlık camiamız adına teşekkür ederim’’dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284