Sigarayi Bugün Birakin

Insan sagligini önemli ölçüde tehdit eden ve kullanma yasi her yil düsen sigaradan dolayi her yil yüzlerce insan hayatini kaybediyor.

Sigarayi Bugün Birakin

Bugün tüm dünyada sigarayi birakma günü olarak ilan edilirken, bu yilin slogani ise “Sagligin için Hayata Yeni Bir Baslangiç Yap” oldu.
9 Subat Dünya Sigarayi birakma günü nedeniyle Halk Sagligi Müdürü Ali Riza Altunsoy yaptigi açiklamada, “Tütün ürünleri tüketiminden kaynaklanan kamusal, toplumsal ve tibbi nitelikteki her türlü zarara karsi yürütülen mücadele kapsaminda '' 9 Subat Dünya Sigarayi Birakma Günü '' tüm dünyada anlamli ve önemli bir gün olarak degerlendirilmektedir. Bu yil 9 Subat günü sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir baslangiç günü olabilir. Bir bagimlilik olan sigara içiminden kurtulmak için bireysel çabalar çok degerlidir. Ancak bir hastalik olarak kabul edilen bu davranistan kurtulabilmek için saglik çalisanlarinin destegi de çok degerlidir. Sigara ve tütün dünyada en yaygin kullanilan bagimlilik yapici maddelerdir. Sigara kullanimi, halk sagligini tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Aktif ve pasif sigara içiciliginin ölümlere, hastaliklara ve psikolojik sorunlara neden olarak kisi ve toplum sagligini tehdit etmektedir. Sigara ve tütün kullanimi önlenebilir ölüm nedenlerinin basinda gelmektedir. Her yil yaklasik 5 milyon kisinin sigara ve tütün kullanimina bagli hastaliklar nedeniyle hayatini kaybettigi tahmin edilmektedir. Ayrica sigara önemli bir halk sagligi sorunu olarak çesitli fiziksel, sosyal ve ekonomik olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bagimliliktir. Kanser, Akciger hastaliklari, kalp ve damar hastaliklari gibi birçok hastaliga yol açmaktadir. Sigara kullanimi sadece bireye degil, sigara dumanini soluyan diger kisilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diger tütün ürünlerinin dumanina maruz kalan kisilerde de ayni hastaliklar görülmektedir. Sigara içen bireylerin 9 Subat 2016 tarihini '' Sagligin Için Hayata Yeni Bir Baslangiç Yap '' slogani ile sigarayi birakmalari, halkimizi ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarindan korumak ve herkesin en temel haklarindan biri olan temiz hava soluyabilmesini saglamak için çok anlamlidir. Halkimizin sigarayi daha kolay birakabilmesi için tibbi destek amaciyla Karaman Devlet Hastanesi Gögüs Hastaliklari poliklinikleri bünyesinde sigara birakma merkezleri olusturulmustur. Bu kapsamda Saglik Bakanligi tarafindan Ilimize 5300 kutu sigara birakma ilaci gönderilmistir. Halkimizin sigarayi birakmasi için Karaman Devlet Hastanesi bünyesinde gögüs hastaliklari poliklinigi içerisinde yer alan sigara birakma merkezlerinde 2015 Subat-2016 Subat döneminde tedavi amaçli 2996 kisiye sigara birakma ilaci reçete edilmistir. Yine 1681 kisiye psikolojik destek verilmistir. Bu vesile ile 9 Subat Dünya Sigarayi Birakma Gününü baslangiç kabul ederek sigara içen tüm vatandaslarimizi Karaman Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Sigara Birakma Polikliniklerine davet ediyoruz” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285