13 Köyün Mahsulü Dolu ve Aşırı Yağıştan Etkilendi

İlimizde Mayıs ayının ilk haftası içerisinde meydana gelen dolu ve aşırı yağış afeti ile ilgili Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca sahada ön tespit çalışmaları tamamlanmış ve afetin etkileri ile ilgili tespitler yapılmıştır.

13 Köyün Mahsulü Dolu ve Aşırı Yağıştan Etkilendi

Konuya yönelik olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada “02 - 06 Mayıs 2018 tarihleri arasında ilimiz genelinde geniş alanlarda etkili olan dolu ve aşırı yağış afetinden Merkezde Larende, Yenişehir ve Alacasuluk Mahalleleri ile Kılbasan, Göztepe, Eminler, Yuvatepe, Hamidiye, Dinek, Çoğlu, Çiğdemli, Burunoba, Kameni, Karacaören ve Osmaniye Köyleri olmak üzere toplamda 13 köyümüz etkilenmiştir. Dolu ve aşırı yağıştan meyve bahçeleri, hububat, sebze, yağlı bitkiler, yem bitkileri, baklagiller, endüstri bitkileri ve tıbbi aromatik bitki ürün gruplarında yaklaşık 275.000 dekar alan etkilenmiştir. İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen ön tespitlerde afetten etkilenen çiftçi sayısı, afete maruz kalan ürün ve alan bilgileri ile zarar miktarları Bakanlığımıza bildirilmiştir. Meydana gelen afetler Tarım Sigortaları Kanunu kapsamındadır.

5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında ürünlerini TARSİM tarafından sigorta yaptıran üreticilerin vakit kaybetmeden sigorta yaptırdıkları acentelere başvurmaları gerekmektedir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285