Çiftçileri İkiye Katlayan Tohum Fiyatları Düşündürüyor 

Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, çiftçilerin geçen yıl vadeli olarak 8 ila 10 bin liraya kadar aldığı akıllı pancar tohumunun bu yıl 22 bin 400 liraya kadar, yine diğer tohumların da 2 katına yükselmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Çiftçileri İkiye Katlayan Tohum Fiyatları Düşündürüyor 

Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, çiftçilerin geçen yıl vadeli olarak 8 ila 10 bin liraya kadar aldığı akıllı pancar tohumunun bu yıl 22 bin 400 liraya kadar, yine diğer tohumların da 2 katına yükselmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, çiftçilerin yeni ekim için tohum tedariklerine başladığını belirtti. Tohum fiyatlarının geçen yıl olduğu gibi bu yılda aşırı yükseldiğini gördüklerini ifade eden Bayram, “Kışlık hazırlıklar ve hububat ekiminden sonra çiftçilerimiz tohum ve gübre tedarikine başladı. Bu çerçevede hem yerli hem de yabancı tohum firmaları çiftçinin adeta kazancına ortak oldular, bu da kabul edilir bir durum değildir. Burada yetkililerin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Fiyatların kontrol altına alınmasını istiyoruz.

Bugün baktığımız vakit neredeyse yüzde 150’lere varan artış var. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına göre yüzde 60’ın üzerinde bir enflasyon olduğu söyleniyor, ama tohum fiyatlarına bakıldığı zaman yüzde 150’lere varan bir artış var. Akıllı tohum dediğimiz şeker pancarı tohumu geçen yıl 8 ila 10 bin lira bandında satılırken, bu yıl 20 bin lirayı geçti. Bu fiyatların bu kadar artması çiftçinin zaten üretimle ilgili sıkıntıları varken, bununla beraber ekim yapması imkansız hale geliyor ve düzenli ekimler olmaması halinde 85 milyonun gıda güvenliğini tehdit eder bir duruma düşüyor" dedi. Karaman’da tarımsal sulamada da ciddi sorunların olduğunu ifade eden Bayram, “Bölgemiz de kuyularla ekili alanlar sulanıyor ve buda ciddi bir maliyettir. Bu yıl çiftçimiz için zor bir yıl. Şuan Ocak ayındayız ve halen kar bile yağmadı. Kuraklık, iklimsel değişikler, ekonomik kriz ve girdi maliyetlerinin artışlarıyla birlikte bacasız fabrika dediğimiz tarımsal üretimde ciddi sorunlar bizi bekliyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284