Karaman’da Çiftçilerimiz Beyaz Sinek Tehlikesi ile Karşı Karşıya

Karaman’da mısır ekilen arazilerde yapılan kontrollerde empoasca (beyaz sinek) salgını görüldü.

Karaman’da Çiftçilerimiz Beyaz Sinek Tehlikesi ile Karşı Karşıya

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yaptığı açıklamada; “Meclis Başkanımız Mustafa Kansız ve Odamız Ziraat Mühendisi İsmail Öz ile birlikte bölgemizde mısır ekilen arazilerde yaptığımız kontrollerde çok yoğun bir şekilde empoasca (beyaz sinek) salgını gözükmektedir. Acilen önlem almadığınız takdirde tarlanızdan sezon sonunda çok büyük oranda verim kayıpları ile karşı karşıya kalınacaktır.
Bu sezon satın almış olduğunuz tüm mısır tohumları Clothianidinin( poncho FS 600) bakanlık tarafından yasaklanmasından dolayı ilaçlı mısır tohumları bölgede farklı (bozkurt ve tel kurduna etkili) ilaçlarla işlenerek satışa sunuldu. Bu sebeple çok büyük tehlike olan beyaz sineğe karşı savunmasız kaldınız ve korkulan da oldu. Asıl problemde bundan sonra başlayacak. Şu an tarlalarınızda buğdaylar yeşil olması hasebiyle sinekler buğday tarlalarında ikame etmekte. Buğdayların hasadı yaklaşıyor ve yeşil aksamların kurumaya başlamasıyla birlikte tüm beyaz sinekler mısır tarlanızla beslenmeye başlayacak ve mısırlarda büyük zarara sebep olacaktır.
Arazilerinizi acilen kontrol edin ve damlama sermiş olsanız dahi verim kaybı yaşamamak için holdeler le ilaçlama yapmak veya damlama ile sistemik ilaçlar kulanılması ziraat mühendisimiz tarafından tavsiye edilmektedir” ifadelerine yer verdi. 
Son olarak Mehmet Bayram; " Ziraat Odası olarak konuyu Tarım ve Orman İl Müdürümüz Yusuf Şahinbaş'a ilettik ve gerekli çalışmalara başlandı. Konuya çözüm aranması zaruridir. Aksi halde yukarda bahsettiğimiz çözümleri uygulayamayacağınız için verim kayıplarınız kaçınılmaz olacaktır.” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284