Trafikte MOBESE`den sonra TEDES dönemi

Birçok kentte güvenlik önlemleri çerçevesinde MOBESE sistemini yerlestiren Içisleri Bakanligi, simdi de TEDES adiyla, yeni bir sistem kuruyor.

 Trafikte MOBESE`den sonra TEDES dönemi

Içisleri Bakanligi ile Maliye Bakanligi, geçtigimiz hafta içinde özel bir protokole imza koyarak Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) ilk adimini atti.

Yürürlükteki 2918 sayili Trafik Yasasi’nin ek 16. maddesine göre imzalanan protokole göre, sehiriçi trafik sistemi, halen tüm illerde ve bazi ilçelerde uygulanan MOBESE sisteminin alt bileseni olarak kurulacak. Bir süredir sadece Istanbul’da uygulanan ve EDS adiyla bilinen sistem, önümüzdeki süreçte diger iller ile ilçe ve beldelere kadar yayginlastirilacak. Böylece, yerlesim birimlerindeki trafik suçlari ve düzeni daha yakindan takibe alinacak. Altyapi çalismalarina göre, TEDES, özellikle kirmizi isik, hiz siniri, banket ve emniyet seridi ihlalleri basta olmak üzere tüm trafik kurali ihlallerinin tespitinde kullanilacak.
TEDES, MOBESE’nin aksine, valilikler ve il özel idareleri yerine belediyelerce kurulacak. Sistemin kurulacagi yerlesim birimleri ise nüfus, kayitli sürücü ve araç sayilari, trafik kazalari ve sonuçlari ile karayollarindan geçen yillik ortalama trafik degerlerine göre Emniyet Genel Müdürlügü’nce belirlenecek.
TEDES’ler, kurulumdan sonra, kent merkezlerinde il emniyet müdürleri ve belediye baskanlari, ilçelerde ilçe emniyet müdürü veya amiri ile ilçe belediye baskanlari arasinda imzalanacak protokolle uygulamaya koyulacak.
Imzalanan protokole göre, TEDES’lerin hizmete girmesinden sonra, trafik zabitasinca sorumluluk sahasinda imzalanarak onaylanan idari trafik para cezalarinin toplaminin yüzde 30’u, hizmet alimi karsiliginda belediyelere ödenecek. Böylece, il emniyet müdürlükleri para karsiliginda belediyelere hizmet bedeli ödemis olacak.
Kurulacak elektronik sistemlerden elde edilecek veriler, suç islenmesinin önlenmesi veya adli bir sorusturma veya kovusturma için gerekmesi halinde Emniyet birimlerince kullanilabilecek. Belediyelerin yapilacak hizmet alimi prokotollerine uymamalari halinde emniyet birimlerince fesih islemi uygulanacak.
Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284