“KOP Okuyor Projesi’nin” Tanıtım Toplantısı Yapıldı

"KOP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi" kapsamında düzenlenen "KOP Okuyor Projesinin Tanıtım Toplantısı" Güzel Sanatlar Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“KOP Okuyor Projesi’nin” Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Düzenlenen tanıtım toplantısına, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Tongur, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ile ilimiz merkezinde görev yapan tüm okul ve kurum Müdürleri ile Proje Koordinatörü Alper Bilgiç katıldı.
KOP Bölgesi’nde yer alan Aksaray, Karaman, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinde okuma kültüründe farkındalık oluşturularak sürdürülebilir hale getirilmesi, öğrencilerin okuma ve yazma alışkanlıklarının geliştirilmesi, bu illerde projelerin uygulanması, koordinasyonunun sağlanması ve projelerin izlenmesi amaçlanan proje kapsamında Proje Koordinatörü Alper Bilgiç tarafından katılımcılara bilgilendirilme yapıldı.
Proje ile ilgili olarak KOP Bölgesi İllerindeki İl Milli Eğitim Müdürleri, Üniversiteden Akademisyenler, Kütüphane Müdürleri ile görüşmeler gerçekleştirildiğini belirten Proje Koordinatörü Alper Bilgiç, “Yapılan görüşmeler neticesinde öne çıkan konular şunlardır; KOP Bölgesi İl Milli Eğitim Müdürleri kendi illerinde benzer projeleri uyguladıklarını, yeterli bütçeleri olmadığından proje amaçlarına ulaşmakta zorlandıklarını, bu kapsamda kendilerine ödenek aktarılmasını talep etmişlerdir. Akademisyenlerden gelen görüşler ise hedef kitlemizin ilköğretim öğrencilerinin olması gerektiği ve kitaba ulaşmada zorluk yaşayan kırsal kesime yönelik projelerin daha fazla desteklenebileceği yönündedir. Proje bütçesi sermaye transferi tertibinde yer almakta olup nisan ayı içerisinde paydaş kurum temsilcileri ile istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; 2016 Yılı Bütçesi ile tüm kamu kurum/kuruluşlarının başvurabileceği proje çağrısına çıkılarak başarılı proje sahibi kurumlara sermaye transferi yapılması kalan ödeneğin ise benzer proje yürüten paydaş kurumlara yapılacak protokoller ile sermaye transferi gerçekleştirilecektir” dedi.
Proje başvuruları konusunda da bilgilendirme yapan Alper Bilgiç, başvuruların kabul edilmesine 5 Ağustos 2016 Cuma günü başlandığını ifade etti. Bilgiç, “Başvuruların kabulünün son tarihi 30 Eylül 2016 Cuma günü saat 17:00’dır. Son başvuru zamanından sonra başvuru alınmayacaktır. Proje başvuruları, OKASS internet sitesine //kopokuyor.kop.gov.tr/ işlenir ve projelerin aslı üst yazı ekinde kapalı zarf içinde posta/kargo yolu ile veya elden (elden teslim eden kişiye, imzalı ve tarihli bir alındı belgesi verilir) KOP İDARESİ adresine yapılır. Proje süresi içinde başvuruların kabul edileceği posta adresinde gerçekleşebilecek değişiklikler www.kop.gov.tr ve //kopokuyor.kop.gov.tr/ internet sitelerinde ilan edilecektir” diye konuştu.
Başvuru yapılan projelerin değerlendirme sürecini de anlatan Bilgiç, “Projeler İdare ve/veya Bakanlık tarafından, KOP Bölge Üniversiteleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları personelinden seçilerek oluşturulan komisyon tarafından değerlendirilecektir. Projeler son başvuru tarihinden itibaren en fazla 45 (kırkbeş) iş günü içinde değerlendirilip İdare tarafından onaylanarak sonuçlar İdare’nin internet sitesinde ve //kopokuyor.kop.gov.tr/ internet sayfasından ilan edilecek” diyerek sözlerini tamamladı.


 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284