Projeleriyle Sokak Lambalarının Ömrünü Uzatacaklar

Zübeyde Hanım Ortaokulu öğrencileri hazırladıkları Akıllı Sokak Lambaları projesiyle büyük bir başarıya imza atarak İstanbul’un Bakırköy ilçesinde gerçekleşecek olan Bakırköy 3. Robotik Festivali sergisine davet edildiler.

Projeleriyle Sokak Lambalarının Ömrünü Uzatacaklar

Okul Müdürü Yüksel Sağlam, projeye katılan öğrenciler Zeynep İrem Alkaya, Ebrar Erva Çeliker, Hatice Dilara Şen, Aysima Türk ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ramazan Yıldırım’la birlikte İl Milli Eğitim Müdür V. Abdurrahman Kurt’a Akıllı Sokak Lambaları projesini anlattılar.
Projenin amacından bahseden öğrenciler elektrikte yaşanan israfın önüne geçmek ve bu konuda tasarruf sağlamak için böyle bir projeyi gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sokak lambalarının 3-4 yıl içerisinde değiştiğine dikkat çeken öğrenciler, bu proje sayesinde lambalarının ömürlerinin 10-15 yıl arasında ömrünün uzatılabileceğini belirttiler.
Okul Müdürü Yüksel Sağlam yaptığı açıklama da “Türkiye'den sayılı projelerin davet edildiği sergide Karaman'ı temsil edecek olmamız bizleri onurlandırmıştır. Öğrencilerimizin yapmış olduğu proje sağladığı yüksek tasarruf ile dikkat çekmektedir” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından ortaklaşa yürütülen bilim fuarlarının temel amacının öğrencilerde merak duygusunu harekete geçirerek yeni ürünler ortaya koyulabilmesine olanak sağlamak olduğunu vurgulayan Abdurrahman Kurt yaptığı açıklamada “Çocuklarımızın bu yaşlarda merak edip araştırması bizler için önemli. Öğrenen, keşfeden ve üreten öğrencilerin okullarımızda yetişmesi de bizleri mutlu ediyor. Öğrencilerimizde var olan merak duygusunu öğretmenler olarak diri tutmamız gerekir. Başarılı olmanın tek yolu var o da çok çalışmak. Öğrencilerimiz yılmadan, bıkmadan ve başarısızlıklardan korkmadan çalışmalı. İnşallah öğrencilerimiz İstanbul’da gerçekleşecek 3. Robotik Festivali sergisinde yeni ufuklara yelken açarak güzel kazanımlar elde ederler. Öğrencilerimizi tekrardan tebrik ediyor, bu başarıda emeği geçen okul yöneticilerine, öğretmenlerine ve ailelerine teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285