Tasarım ve Beceri Atölyelerinin Eş Zamanlı Açılışı Yapıldı

Mevlana Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında “Dijital Ufuklarda Üreten Nesiller Projesi” ilimiz merkeze ve ilimize bağlı Ermenek İlçesi’nde hayata geçirildi.

Tasarım ve Beceri Atölyelerinin Eş Zamanlı Açılışı Yapıldı

“Dijital Ufuklarda Üreten Nesiller Projesi” kapsamında ilimizde açılan atölyelerin ilki eski kız imam hatip lisesi binasında, Ermenek'te açılan tasarım beceri atölyesinin ilki de İncikzade Mustafa ve Emine Keleş Cumhuriyet Ortaokuluna kuruldu. Tasarım Beceri Atölyelerinin açılışına Vali Fahri Meral’in eşi Zehra Meral, Vali Vekili Hacı İbrahim Türkoğlu, Ayrancı Kaymakamı Mehmet Göze, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdurrahman Kurt ve MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger katılırken açılışlar eşzamanlı olarak yapıldı. Tasarım Beceri Atölyelerine ilişkin Vali Vekili Türkoğlu’na bilgi veren İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdurrahman Kurt Karaman merkezde kurulan atölyenin açılışı öncesi 18 bilgisayar öğretmeni ve 6 öğrenciye 3 gün eğitim verildiğini ifade etti. 
İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdurrahman Kurt,”Öğrencilerimizin düşünme, tasarlama, üretme, problem çözme, takım çalışması gibi becerilerinin destekleneceği eğitim ortamları tasarım beceri atölyelerimiz Mevlana Kalkınma Ajansı proje desteğiyle il Merkezinde ve Ermenek ilçemizde eşzamanlı olarak açıldı. Hazırlık aşamasında eğitim alan 6 öğrencimiz, daha sonra İstanbul'da düzenlenen robot tasarım ve kodlama yarışmasında Türkiye 1.'si olup, Singapur'da düzenlenecek yarışmaya katılma hakkı kazanmışlardır” dedi.
2023 Eğitim Vizyonu'nda da yer alan tasarım ve beceri atölyelerinin kurulumuna büyük önem verdiklerinin altını çizen Kurt şunları söyledi: “MEVKA 2018 Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında açılışını yaptığımız tasarım ve beceri atölyelerinde hedef kitlemiz, içerisinde okul öncesinden yükseköğretime kadar öğrencilerden hafif düzeyde engel durumu bulunan öğrencilere kadar geniş bir yelpaze yer almaktadır. Atölyemizde ahşap CNC, elektronik, robotik, kodlama gibi ileri teknolojiler kategorilerinde ve geri dönüşüm ile ilgili olarak üretim yapılabilecektir” diye konuştu. 
Ardından konuşan MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger bu projenin tasarım ve beceri atölyelerine yönelik MEVKA'nın gerçekleştirdiği ilk proje olduğuna değindi. Bu tür projelerin öğrencilere analitik düşünme becerisi kazandırması bakımından çok önemli olduğunu belirten Ülger, Merkez ve Ermenek'te kurulumu yapılan iki atölyenin hayırlı olmasını diledi. 
Konuşmaların ardından telekonferans yöntemiyle bağlantı kurulan Ermenek ilçesiyle eşzamanlı olarak tasarım ve beceri atölyelerinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrasında atölyeyi gezen protokol üyeleri, yapılan çalışma örneklerini inceleyerek görevlilerden bilgiler aldı.

 


 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285