“Enerji Sektörü Konya-Karaman Bölgesinde Stratejik Sektör Olmaya Devam Ediyor”

2016 Yılı Haziran Ayı Yatırım Teşvik Belgeleri Listesi 9 Ağustos 2016 Tarihli ve 29796 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanmıştır. Haziran ayında Konya ve Karaman’dan 14’ü enerji sektörüne yönelik yatırım belgesi olmak üzere toplam 30 firma yaklaşık 120 Milyon TL’lik Yatırım Teşvik Belgesi aldı.

“Enerji Sektörü Konya-Karaman Bölgesinde Stratejik Sektör Olmaya Devam Ediyor”
TR52 Konya-Karaman Bölgesi’nin Haziran ayında da yatırımcı çekmeye devam ettiğini özellikle vurgulayan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Akman yaptığı değerlendirmede “Enerji sektörü, TR 52 Konya-Karaman Bölgesi için stratejik sektör olmaya ve bölgeye yatırımcı çekmeye devam ediyor. Alınan yatırım teşvik belgelerini incelediğimizde yaklaşık %50’sinin enerji sektörüne ait olduğunu görüyoruz. Konya-Karaman bölgesinde Haziran ayı içerisinde enerji sektöründeki 49.838.082 TL’lik yatırım tutarı bölgedeki toplam yatırım tutarının yaklaşık %42’sini oluşturmaktadır. Bu durum, ajansımızın kuruluşundan itibaren enerji sektörüne yönelik olarak verdiği desteklerin yerinde bir uygulama olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Mevlana Kalkınma Ajansı olarak, 2009-2015 yılları arasında Konya ve Karaman bölgemizdeki tüm paydaşlarımızla istişarelerimiz neticesinde çıktığımız 13 Mali Destek Programı kapsamında ajansımızca başarılı olarak ilan edilen projelerden %15’i enerji sektörüne ait proje olup desteklenen miktarın %21’i enerji sektörüne yapılan desteklerdir. Yine enerji sektörü tarafından başvuru yapılan projelerin %50’sine ajansımız tarafından destek sağlanmış, talep edilen destek miktarının da %45,79’u desteklenmiştir. 2009 – 2015 yılları arasında enerji sektörüne yönelik olarak yaklaşık 20 Milyon Türk Lirası destek sağlanmış ve bölgede yaklaşık 40 Milyon Türk Lirasının harekete geçirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca Mevlana Kalkınma Ajansı olarak, Konya ve Karaman Yatırım Destek Ofislerimiz vasıtasıyla gerçekleştirdiğimiz bölge ve bölge dışı faaliyetler ve fuar organizasyonları ile de bölgeye yatırımcı çekme adına çalışmalarımız sürmektedir” ifadelerine yer verdi.
nin anestezi ve anestezinin denetimindeki yoğun bakım hizmetlerinin 24 saat kesintisiz anestezi uzmanı hekimleri tarafından verildiğini aktaran Uzm. Dr. Korkusuz anestezi uzmanının görevinin sanıldığı gibi sadece ameliyatla sınırlı kalmadığını, uygulama alanlarının geniş ve çeşitli olduğuna dikkat çekti.“ Ameliyatlar, yoğun bakım üniteleri, acil ve günübirlik girişimler (ağrısız doğum, ağrı tedavisi vs), tanısal radyolojik girişimler, gerekli durumlarda poliklinik ve servis katları ile ameliyat sonrası ağrıların dindirilmesi gibi pek çok alanda görev yapıyoruz.
Yoğun bakımda bir sebeple kalp ve akciğer fonksiyonları durmuş hastaları yeniden canlandırarak altta yatan sebebini çözmeye ve tedavi etmeye çalışarak hastanelerdeki ölüme en yakın hastaları tekrar topluma kazandırmak için uğraşırız. Çok zor ve uzun bir süreç olan bu tedavi sürecinde ölümün eşiğinden dönen insanların ve yakınlarının mutluluğu ile beslenen anestezistler aynı zaman da ameliyat için anestezi verdikleri ve sorunsuz bir şekilde ameliyattan çıkan, şifaya ulaşan hastaların sevinci ile de bu mutluluğu taçlandırırlar” diye konuştu.
Anestezi Uzmanı Dr. Muhammed Korkusuz son olarak “ doğumdan ölüme kadar hayat yolculuğunun önemli bir durağında, insanların bulunmaktan korktukları yerde, onları güler yüzüyle karşılayacak olan anestezi uzmanları diyor ki: “Bir insanın hayatını kurtardığında kahraman olursun, hastaya sevecen yaklaştığında iyi doktor olursun, bakımda bilimsel yöntemleri kullandığında uzman olursun, bunların üçünü de yaptığın zaman Anestezist olursun”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284