banner329

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine Karaman Yoğurdu Damgasını Vurdu

Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” 28-29 Nisan tarihlerinde Ankara Ticaret Odası Sergi Salonunda yapıldı.

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine Karaman Yoğurdu Damgasını Vurdu

Zirveye Karaman, koyun yoğurdu ve Divle obruk peyniri ile katıldı. Tescilli ve tescil başvurusu yapan ürünlerin sergilendiği etkinlikte dünyada 200 milyar dolar ticaret hacmi olan yöresel ürünler pazarında Karaman’ın da yer alması ve payının artırılması için çalışmalar yapıldı. Zirve kapsamında fıstıktan bala, bulgurdan pekmeze kadar birçok yöresel ürün sergilendi.

Aynı tarihlerde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde düzenlenen Gıda Mühendisliği 8. Öğrenci Kongresinde de 81 ilden gelen öğretim görevlileri ve öğrencilere Karaman Koyun Yoğurdunun tanıtımı ve ikramı yapıldı.

Coğrafi İşaret Tescilli ve tescil başvurusunu Türk Patent ve Marka Kurumu’na ve Avrupa Komisyonu’na yapmış olan ürünlerin katıldığı sergi alanında, bir yandan ürünlerin tanıtımına fırsat sunulurken, bir yandan da söz konusu ürünlerin potansiyel alıcılarının katılımı sağlanarak, ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ilimizin yöresel tatlarından olan “Karaman’ın Koyunu Ne Güzeldir Yoğurdu” sloganıyla Karaman Koyun Yoğurdu ve Karaman Divle Obruk Peynirinin Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde tanıtımını yaparak, katılımcılara ikram etti. Yöresel ürünlerimizin yoğun bir ilgiyle karşılandığı sergide 42'si oda ve borsalara ait olmak üzere 130 yöresel ürün standı yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285