Karaman’ın İlk Duyu Bütünleme Odası Açıldı

Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu bünyesinde özel öğrencilerin eğitim ve rehabilitasyonuna yönelik kurulan Duyu Bütünleme Odası’nın açılışı yapıldı.

Karaman’ın İlk Duyu Bütünleme Odası Açıldı

Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç ile veliler ve öğrencilerin katıldığı açılış programının kurdelesi öğrencilerle birlikte kesildi.

Otizm ve otistik çocukların eğitim ve rehabilitasyonuna yönelik açılışı yapılan “Duyu Bütünleme Odası”na ilişkin Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik’e bilgiler veren Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Barbaros Orman, Duyu Bütünleme Terapisi ile otizmli çocukların sese, dokunmaya, kokulara karşı hassasiyet, konsantre olamama, davranışları kontrol edememe, ağrıya duyarsızlık veya aşırı duyarlı olma, özgüven eksikliği, vücudun ve beynin ortak hareket etmemesi, uyaranlara karşı uygun tepkiler oluşturamama gibi duyusal problemlerin rehabilitasyonu sürecinde önemli bir mesafe kat edilebileceğini dile getirdi.

Duyu Bütünleme Terapisi Odası ile öğrencilerin duyusal problemlerinin iyileştirilmesi ve eğitim- öğretim etkinliklerini en verimli şekilde desteklenmesinin hedeflendiğini belirten Barbaros Orman, “Duyu Bütünleme Odası ile kurulan sistem aracılığıyla odaya konan her bir materyal, farklı bir duyunun harekete geçirilmesi üzere tasarlanmıştır.” dedi.

Özel eğitim konusunda son yıllarda kat edilen mesafenin sevindirici düzeye ulaştığını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Duyu Bütünleme Odası’nın şehrimiz için hayırlı olması temennisinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284