banner329

KMÜ’nün Kuruluşunun 14. Yılı Mehter Yürüyüşü ve Türkçe Fermanı’nın Okunmasıyla Başladı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde (KMÜ) 14’ncü Kuruluş Yıldönümü kutlamaları Mehter Yürüyüşü ve Türkçe Fermanı’nın okunması ile başladı.

KMÜ’nün Kuruluşunun 14. Yılı Mehter Yürüyüşü ve Türkçe Fermanı’nın Okunmasıyla Başladı

Rektörlük önünde başlayıp 15 Temmuz Konferans Salonu önünde son bulan Mehter Yürüyüşüne Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı. Yürüyüşe katılan protokol üyeleri Türkçe Fermanı’nın okunmasının ardından mehter takımının gösterisini izledi. Protokol üyeleri daha sonra 15 Temmuz Konferans Salonu sergi alanında düzenlenen Geleneksel Türk Sanatları Sergisi’nin açılışını yaptıktan sonra Akademik Atama ve Yükseltme Ödül Törenine geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından KMÜ Halk Oyunları Takımının gösterisi izlendi. 

"Üniversitemiz, aradan geçen 14 yılda ciddi mesafeler kat etmiştir"
Törenin açılış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Namık Ak, KMÜ’nün geçmişten bugüne dek yaşadığı gelişim ve değişimden söz ederek şunları söyledi: “29 Mayıs 2007 tarihinde resmen kurulan, ancak temelleri 1987 yılında Karaman Meslek Yüksekokulu ile atılan üniversitemiz; devletimizin desteği, milletimizin sevgisi, hemşerilerimizin heyecanı ve mensuplarımızın gayretiyle bugün gelinen noktaya ulaşmıştır. 2007 yılında kurulduğunda 85 akademik ve 16 idari olmak üzere 101 personeli, 5 bin 105 öğrencisi, 8 lisans ve 21 önlisans programı olan üniversitemiz, aradan geçen 14 yılda ciddi mesafeler kat ederek bugün 767 akademik ve 417 idari olmak üzere bin 184 personeli, 18 bin civarında öğrencisi ve 30 bin civarında mezunuyla ülkemizin önemli yükseköğretim kurumları arasında yerini almıştır. Üniversitemizde eğitim-öğretim verilen program sayısı 14 yılın ardından 58 lisans, 80 önlisans ve 75 lisansüstü olmak üzere 213’e ulaşmıştır.”
Prof. Dr. Namık Ak, 09 Şubat’ta Rektörlük görevini devraldığı günden itibaren canla başla çalışmaya gayret gösterdiklerini ve devraldıkları bayrağı daha yükseğe taşımak için gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başta selefim olan kıymetli rektörlerimiz ve onların çok değerli ekip arkadaşları olmak üzere yüzlerce kişinin alın teri ve yoğun çalışmalarıyla bugünlere gelen üniversitemiz, inanıyorum ki bundan sonra da ivmesini daha da artırarak yükselişini sürdürecektir. Sağlıktan mühendisliğe, eğitimden edebiyata, yabancı dillerden spor bilimlerine, uygulamalı bilimlerden sanat ve tasarıma, teknik bilimlerden sosyal bilimlere, iktisadi ve idari bilimlerden fen bilimlerine kadar yüzlerce farklı anabilim dalında gelişimini sürdüren üniversitemiz, sizlerin katkılarıyla yoluna hız kesmeksizin devam edecektir.”

“Sağlık alanında önemli adımlar”
KMÜ’nün sağlık yatırımlarının 1992 yılında açılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve 1996 yılında açılan Sağlık Yüksekokulu ile başladığını hatırlatan Rektör Namık Ak,  Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi ve Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi ile ciddi bir sağlık yatırımına sahne olan üniversitenin, bu alandaki tüm akademik ve fiziki ihtiyaçlarını tamamlayıp hem sağlık eğitimi hem de tedavi hizmeti veren bir kurum olmayı amaçladığını kaydetti.
Rektör Namık Ak, sağlık alanındaki gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Bu bağlamda öncelikle Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültemizin bir ay içerisinde hasta kabulüne başlaması, sonrasında Tıp Fakültesi öğrencilerimizin üniversitemiz yerleşkesinde eğitim-öğretimlerine devam etmesi temel hedeflerimizdendir. Yine Karaman başta olmak üzere Mut, Ereğli, Karapınar gibi civar ilçelerin gerek diş ve ağız sağlığı ile ilgili gerekse Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki diğer sağlık konularıyla ilgili her türlü ihtiyacının yerinde karşılanması en büyük arzumuzdur. Bu bağlamda öncelikli olarak Tıp Fakültesi binamızın tefrişatının gerçekleştirilerek öğrenci ve öğretim elemanlarımızın hizmetine sunulması, Morfoloji binamızın inşaatının yapılarak Tıp Fakültemiz ile Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasındaki bütünleşmenin sağlanması, Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerimizin akademik kadrosunun ve fiziksel altyapısının güçlendirilmesi, üzerinde ehemmiyetle durduğumuz konulardır. Bunun için gerekli adımları attık ve atıyoruz. Üniversitemize tahsis edilen 35 kişilik akademik kadronun büyük çoğunluğunu bu iki fakültemize ayırmış bulunmaktayız. Halkımızın sağlık ihtiyaçlarının büyük oranda karşılanması, öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmesi ve üniversitemizin yetkinlik alanlarının geliştirilmesi temel önceliklerimizden olacaktır.”

 “Yunus Emre’yi anmak, onun anlayışını yaymak hepimizin boynunun borcudur”
Rektör Namık Ak, bu yılın UNESCO tarafından, vefatının 700’üncü yılı nedeniyle ‘Yunus Emre Yılı’ olarak ilan edilmesi ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ olarak belirlenmesinin ardından Yunus’un doğduğu topraklar olan Karaman’da Yunus Emre’yi en iyi şekilde anmak ve anlamak için başta Karaman Valiliği, Karaman Belediyesi ve diğer kurumlarla ortak çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “KMÜ olarak Türkçe hassasiyetimizden de ötürü bu yıl için pek çok faaliyet planladık. 07-09 Ekim tarihlerinde yapacağımız Uluslararası Karaman Yunus Emre ve Türkçe Bilgi Şöleni’nin yanı sıra Yunus Emre Okumaları, Yunus Emre ve Türkçe Sohbetleri, Yunus’a Mektup Yarışması, Yunus Emre Musikileri, Yunus'un Gönlü Çalab'ın Tahtı adlı haftalık canlı YouTube yayınları, bilimsel dergilerimizin Yunus Emre ve Türkçe özel sayılarıyla hazırlanması faaliyetlerimizden sadece birkaçı. Bu yıl ayrıca her vesileyle Yunus Emre’yi anmak, onun şiirlerini her fırsatta okumak, onun sevgi ve hoşgörü anlayışını yaymak hepimizin boynunun borcudur.” dedi.  

“Yunus Emre yüksek İslam medeniyetinin yetiştirdiği örnek şahsiyetlerdendir”
Rektör Namık Ak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yunus Emre demişken onu bağlı olduğu inanç sisteminden, dünya görüşünden, değerlerinden ve yetiştiği toplumdan ayrı düşünemeyiz. Nitekim Yunus Emre yüksek İslam medeniyetinin yetiştirdiği örnek şahsiyetlerdendir. İnsanı, kul hakkını, yaşam hakkını, can, mal ve ırz güvenliğini her şeyin üstünde tutan inanç sistemimiz yüzyıllardır dünyada huzur ve güvenin adresi olmuştur. Günümüzde maalesef Müslümanlara karşı ciddi bir ayrımcılık göze çarpmaktadır ki bunun mantıklı hiçbir açıklaması yoktur. En son İsrail’in Ramazan ayında Gazze’deki Müslümanlara yönelik başlattığı sistematik saldırıları ve insanlık dışı tutumları bir kez daha kınıyor; İslam alemini bu tür haksızlık ve tecavüzlere karşı bir olmaya davet ediyorum. 21’inci yüzyılda dünyanın gözü önünde İsrail’in sergilediği bu vahşete sessiz kalmayı tercih edenler ne hikmetse Osmanlı Devleti’nin Ermenilere haklı gerekçelerle uyguladığı zorunlu tehciri, tüm tarihsel gerçeklere ve belgelere rağmen soykırım olarak nitelendirmektedir. Bu arif, asil, aziz, necip ve kahraman millet, tarihinin hiçbir döneminde hiçbir millete karşı soykırım uygulamamış, tam tersine herkesin dinine, inancına, nesebine ve dünya görüşüne yüksek bir saygı göstermiştir. Şanlı tarihimiz bunun örnekleriyle doludur. Hatta tarihe bakmaya gerek yok, milletimizin hükümranlığındaki toprakların bugünkü haline bakmak bile konuyu anlamak için yeterlidir. Son olarak şunu da ifade etmek isterim ki malum geçtiğimiz ay bir kısım emekli ordu mensuplarınca yayımlanan ve millet iradesine kast eden bildiriyi tüm kurumlarımız ve duyarlı herkes gibi biz de kınadık; Devlet Başkanımızın ve millet iradesinin yanında olduğumuzu beyan ettik. Akademik camia olarak bundan sonra da her daim milletimizin ve devletimizin yanında yer almaya, sorumluluklarımızın gereğini layıkıyla yapmak için çabalamaya, ilmen fikren madden ve manen doğrunun, haklının, iyinin ve güzelin tarafında yer almaya devam edeceğiz.”
Program, üniversitede son iki yılda profesör ve doçent olan akademik personele belgelerinin verilmesiyle devam etti. Öğretim üyelerine belgeleri, Vali Mehmet Alpaslan Işık, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ve Rektör Prof. Dr. Namık Ak tarafından verildi. Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285