Konuk: “Tarihi Gibi İhtişamlı, Marka Şehir Karaman”

Karaman’ın il oluşu ile ilgili bir mesaj yayınlayan AK Parti Karaman Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk “Karaman’ın gelecekteki konumu, Karaman’ın tarihteki ağırlığına yakışsın diye uğraşıyoruz” dedi.

Konuk: “Tarihi Gibi İhtişamlı, Marka Şehir Karaman”
Karaman’ın il oluşunun 27. yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan AK Parti Karaman Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, Karaman’ın il olmasında emeği geçen başta merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, dönemin hükümet üyeleri ve TBMM’de görev yapan milletvekillerine bir kez daha şükranlarını ifade ettiklerini belirtti.
Recep Konuk konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bundan 27 yıl önce bir bürokratik işlem tamamlanmış ve Karaman yeniden il statüsünü kazanmıştır. Bu elbette önemlidir, ancak Karaman gibi kadim şehirler, Karaman gibi tarihe damga vurmuş, tarihin yapıldığı ve yazıldığı, kültür ve medeniyet yürüyüşünün atar damarı olmuş, daha da önemlisi payitahtlık yapmış şehirler için kâğıt üzerinde kazanılan hiçbir statü tarihi süreçte kazanılan statüden daha değerli değildir. Tarihin akışı içinde Karaman’ın Anadolu’nun şahitliğinde kazandığı statü payitaht kent statüsüdür. Karaman resmi statüsü bir dönem nasıl tarif edilmiş olursa olsun bir başkenttir ve bir başkent her zaman başkent olarak kalır. Karaman’da öyledir ve o tarihi kazanımına yakışır işler yapmak, o tarihi statüsüne yakışır vizyon ve ihtişama sahip olmak zorundadır. Karaman tarihinde olduğu gibi geleceğinde de iddialı şehirlerden biri, birincisi olmak durumundadır. Çünkü Karaman’a yakışan budur. Karaman dünün kültür başkentiydi. Karaman eğitimin de, ticaretin de, o zaman ki sanatın da, üretimin de başkentiydi. Karaman Anadolu’nun cazibe merkeziydi. Yine öyle olacak, yine öyle olmalı. Çünkü iddialı olmak, iddia taşımak belki de Anadolu’da en çok Karaman’a ve Karamanlıya yakışıyor. Daha ihtişamlı, daha büyük, daha üretken, sosyal ve ticari hayatı daha canlı bir Karaman pekâlâ mümkündür ve başta biz olmak üzere her Karamanlının öncelikli vazifesi geleceğin daha iddialı, daha ihtişamlı, daha büyük Karaman’ı için taş üstüne taş koymaktır. Karaman’ın hem vizyonu hem de mevcut potansiyeli kadim şehir Karaman mirasını geleceğe taşımaya ve Karaman’ın geleceğini tarihteki iddiasıyla buluşturmaya yeterlidir. Bugün kıvançla ifade edebiliriz ki, 21 Haziran 1989 yılında il olan Karaman, il oluşunun 27. yılında marka il olma yolunda hızla ilerliyor. Anadolu’da kıyıya köşeye itildiği dönemlerdeki kaybettiği zamanı telafi ederek ilerliyor. Bazı şehirler vardır, mensubu olan insanlara saygınlık ve değer katar. Hepimize değer ve saygınlık katan Karaman’a hizmet etmekten duyduğum mutluluğu, Karaman’ın ihtişamlı ve büyük geleceği için taş üstüne taş koyabilme imkânını verdiği için Rabbime duacı olduğumu ifade ediyor, Karamanımızın il oluşunun 27. yılı münasebetiyle Karaman’ın il olmasında emeği geçenlere tekraren teşekkür ediyor, ahirete intikal edenlere rahmet diliyor, Karamanlımıza yol aydınlığı duası ile hemşehrilerimizi saygı ve hürmetlerimle selamlıyorum.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285