Konuk “Üniversitemiz Çiftçilerimiz Üretmeye Başlarken Kazancını Katlasın Diye Kuruldu”

Üniversite sıralarını çiftçiler doldurdu, konu diploma için ders yerine daha çok üretmek için tavsiyeler oldu.

Konuk “Üniversitemiz Çiftçilerimiz Üretmeye Başlarken Kazancını Katlasın Diye Kuruldu”

Önceki yıllarda Konya Şeker Ziraat Birimi tarafından çiftçilere yönelik tertip edilen eğitim programları istisnalar hariç bu sene Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi tarafından verilecek. Bu çerçevede bu sene düzenlenen ilk eğitim programı çerçevesinde gerçekleştirilen eğitim faaliyeti Şeker Pancarı Çiftçisine yönelik olarak gerçekleştirildi. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Konferans Salonunda yapılan programa, 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş ile akademisyenler, Anadolu Birlik Holding Yöneticileri, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri, Konya Şeker Ziraat Biriminin yöneticileri ve çok sayıda çiftçi katıldı.
“Bizim kültürümüzde dayanışma, birlik beraberlik var. Bizim Konya’da yaptığımız bu kültüre sıkı sıkıya sarılarak tek başına hiçbir üreticinin yapamayacağı büyük işleri el ele vererek yapmaktır” diyen Konuk konuşmasının devamında “Onlarca tesis ile bölge ve ülke tarımına yeni bir ivme katacak bu üniversite, kooperatif çatısı altında bir olma, birlik olarak iri olma ve omuz omuza vererek yükü birlikte kaldırma iradesini ortaya koyan 900 bin üreticinin ülkemiz tarım sektörünün önüne koyduğu başarısı ispatlı, sektörün geleceği için de çıkış yoludur. Biz kooperatifçiliğin ülkemiz gibi tarımsal işletme ölçeği ölçek ekonomisine uymayan ülkeler için hayati önemde olduğunu, kooperatifçilikle üreticinin ekonomik zincirin tüm halkalarına, yani sanayi, ticaret, markalaşma gibi tarladaki ürünün katma değerli hale geldiği süreçlere de dâhil olabileceğini gösterdik. Biz eldeki imkânlar ve mevcut teknoloji ile yapılabileceklerin önemli bir kısmını yaptık. Bunu birkaç adım daha öteye taşımak için başka şeylere ihtiyacımız var.Mesela yeni teknolojilere, mesela inovatif ürünlere, mesela daha az maliyetle üretmeye, ama en çok da birim alandan daha çok ve daha nitelikli ürün almaya, hayvancılığı daha verimli yapmaya ihtiyacımız var. İşte bu aşamada görev üniversitemizde. Bu üniversite onun için kuruldu. Üretici ekerken, biçerken tarlada tapanda, sağarken, beslerken ahırda ağılda daha çok kazansın, üretmeye başlarken kazancını katlasın diye kuruldu. Bugün burada başlayan ve tüm üretici ortaklarımıza ulaşacak bu eğitim çalışmaları üniversitemizin bu misyonunun, bu asli vazifesinin bir parçası. Bizim üniversitemizin farklı olmak zorunda. Bizim üniversitemiz içine kapanık bir üniversite değil, çiftçinin işine sahip çıkacak bir üniversite. Bizim üniversitemizin amacı mezun sayısını büyütmek değil, üretimi büyütmek olduğunu söyledi.
“Teknolojinin Bilgisini Üretirseniz Teknoloji Satın Almaktan Kurtulursunuz”
Konya Şeker tarafından çiftçilere yönelik hazırlanan eğitim programlarının, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde devam edeceğini söyleyen 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk “Konya Şeker’in hedefi, orta vadede dünyanın en büyük beş gıda şirketinden biri olmak. Bu potansiyel bu topraklarda var. Yani bu toprakların üretim potansiyeli, dünyanın en büyük beş gıda şirketinden birini Konya’dan çıkarmaya yeter de artar bile. Ancak bu, kuru lafla olacak iş değil. O hedefi hayalden hayata taşımak için birim alandan daha çok üreteceğimiz, ürettiğimizi daha nitelikli işleyeceğimiz tekniğe, teknolojiye ve bilgiye ihtiyacımız var. Bunu yapacak olan üniversitedir. Bu üniversite; akıl terletecekleri, tarım ve gıdanın yıldızlarını, tarım ve gıdanın kurmay heyetini yetiştirmek için kuruldu. Teknolojiye çok bedel ödüyoruz. Eğer o teknolojinin ilmini, bilgisini üretemezseniz, o teknolojiyi yenileyenler, her daim sizin kazancınızı transfer ederek size yeni teknolojiler satıyor. Bundan ne zaman kurtulursunuz? O teknolojinin bilgisini üretirseniz teknoloji satın almaktan kurtulursunuz. İşte Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi bunun için var. Üniversitemizden bilgi üretecek adımlar bekliyoruz. Bizim kültürümüzde dayanışma, birlik beraberlik var. Bizim Konya’da yaptığımız bu kültüre sıkı sıkıya sarılarak tek başına hiçbir üreticinin yapamayacağı büyük işleri el ele vererek yapmaktır. Onlarca tesis ile bölge ve ülke tarımına yeni bir ivme katacak bu üniversite, kooperatif çatısı altında bir olma, birlik olarak iri olma ve omuz omuza vererek yükü birlikte kaldırma iradesini ortaya koyan 900 bin üreticinin ülkemiz tarım sektörünün önüne koyduğu başarısı ispatlı, sektörün geleceği için de çıkış yoludur. Kooperatifçilikten en fazla faydalanacaklar, bu ülkenin milli gelirinden en az pay alan çiftçilerdir. Kooperatifçiliğe en fazla ihtiyaç duyan çiftçilerimizdir. Biz kooperatifçiliğin ülkemiz gibi tarımsal işletme ölçeği ölçek ekonomisine uymayan ülkeler için hayati önemde olduğunu, kooperatifçilikle üreticinin ekonomik zincirin tüm halkalarına, yani sanayi, ticaret, markalaşma gibi tarladaki ürünün katma değerli hale geldiği süreçlere de dahil olabileceğini gösterdik. Biz eldeki imkânlar ve mevcut teknoloji ile yapılabileceklerin önemli bir kısmını yaptık. Bunu birkaç adım daha öteye taşımak için başka şeylere ihtiyacımız var. Mesela yeni teknolojilere, mesela inovatif ürünlere, mesela daha az maliyetle üretmeye, ama en çok da birim alandan daha çok ve daha nitelikli ürün almaya, hayvancılığı daha verimli yapmaya ihtiyacımız var. İşte bu aşamada görev üniversitemizde. Bu üniversite onun için kuruldu. Üretici ekerken, biçerken tarlada tapanda, bağda bahçede, sağarken, beslerken merada ahırda ağılda daha çok kazansın, üretmeye başlarken kazancını katlasın diye kuruldu. Bugün burada başlayan ve tüm üretici ortaklarımıza ulaşacak bu eğitim çalışmaları üniversitemizin bu misyonunun, bu asli vazifesinin bir parçası.
Bu tür eğitim programlarının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ifade eden Konuk kooperatiflerin kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Nişasta bazlı şeker kotasının %2,5’e indirilmesinin şeker pancarının yok olmasının önüne geçtiğini anlatan Konuk “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çıktı, Nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 10’dan önce yüzde 5'e, daha sonra da yüzde 2,5'e indirdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yiğitçe bir iş yapmıştır. Nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 2,5'e indirilmesi, şeker pancarının ilerleyen yıllarda yok olmasının önüne geçmiştir. Buradan, çiftçilerimizin huzurunda, Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Şeker Pancarı Tarımı Eğitimi Programında; Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen'in oturum başkanlığını yaptığı programda, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celal Er, Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş’den  Mehmet Ünlü ile Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dilek Başalma Şeker Pancarı Yetiştiriciliği ve Teknolojik Gelişmelerini anlattılar. Şeker Pancarında Viral Hastalıklar başlıklı sunumunda da Selçuk Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Serkan Yeşil çiftçilere şeker pancarında görülebilecek hastalıkları ve bu hastalıklara karşı alınacak tedbirleri anlattı.
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Prof. Dr. H. Özkan Sivritepe'nin oturum başkanlığını yaptığı programda ise Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dilek Başalma  Su Kaynaklarının Pancar Yetiştiriciliğinde Kullanımı ve Gelecek ile İlgili Projeksiyonları, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Dr. Sevim Seda Yamaç ile Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sait Gezgin Şeker Pancarı Yetiştiriciliğinde Gübreleme konularında bilgiler aktardılar. 
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Prof. Dr. Münevver Sökmen’in Pancarı Üretiminde Girdiler ve Şeker Pancarı Maliyeti, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Doç. Dr. Baki Rıza Balcı ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Doç Dr. Haluk Gedikoğlu’nun ise Şeker Pancarı Üretiminin Kırsal Kalkınmaya ve Türkiye Ekonomisine Katkıları başlıklı sunumlarının yapıldığı oturumun başkanlığını Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celal Er yaptı. 
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Prof. Dr. H. Özkan Sivritepe’nin program sonunda değerlendirme çalışması sonrasında Şeker Pancarı Tarımı Eğitimine katılan çiftçilere sertifikaları verildi.(Haberin Videosunu Karaman KGRT youtube kanalımızda izleyebilirsiniz)

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285