KOP Bölgesi İçin Okuma-Yazma Seferberliği

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, bölge illerinde öğrencilerin ve vatandaşların okuma alışkanlığının artırılması ve okuma kültürünün sürdürülebilirliğinin sağlaması amacıyla Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerinde KOP Okuyor adlı yeni bir projeyi hayata geçirdi.

KOP Bölgesi İçin Okuma-Yazma Seferberliği
KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KOP Bölgesi’nde beşeri sermayenin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini belirterek; “Başta öğrenciler olmak üzere vatandaşların okuma, yazma alışkanlığının ve kültürünün geliştirilmesi için başlatılan proje ile milli ve manevi değerlere bağlı, vatanını, milletini, bayrağını ve dinini seven bir nesil yetiştirmek için üzerimize düşen her şeyi yapacağız” diye konuştu.
“Temel hedef farkındalık oluşturmak”
“KOP Bölgesi’nde Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılması Projesi” kısa adıyla KOP Okuyor Projesi’nin KOP Bölgesi’nin görev alanı içinde yer alan Aksaray, Karaman, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinde bütün kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde uygulanacağını vurgulayan Başkan Bostancı, temel hedeflerinin okuma kültüründe farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.
Gelişmiş ülkelerin okuma kültürü ve alışkanlıklarını inceleyerek proje öncesinde ayrıntılı bir çalışma yaptıklarını belirten Başkan Bostancı; “Bu bağlamda KOP Eylem Planımızın beş temel ekseninden birisi olan Beşeri ve Sosyal Yapının Güçlendirilmesi eksenindeki ‘Kültür hizmetlerine erişim artırılacak, okuma kültürünün geliştirilmesi sağlanacak’ eylemi kapsamında 2016 yatırım programına sunduğumuz ‘KOP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi’ Kalkınma Bakanlığımızca uygun görülmüştür. Bu kapsamda kalkınmanın eğitimle başlayacağı ilkesiyle Bakanlığımızın destek ve himayelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde KOP Bölgesi illerinde “KOP Bölgesi’nde Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılması Projesi” kısa adıyla KOP Okuyor Projesi’ni başlatmış bulunuyoruz. Proje ile KOP Bölgesinde okuma alışkanlığı ve kültürünün geliştirilmesine yönelik kamu kurum ve kuruluşların projeleri mali olarak desteklenecektir. Projenin bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
“Proje Kapsamında Yaklaşık 4 Milyon Lira Mali Destek”
Projenin toplam bütçesinin 3 milyon 922 bin lira olduğunu belirten Başkan Bostancı, 2016 yılı için aktarılacak olan kaynağın 1 milyon 263 bin lira, 2017 bütçesinin ise 2 milyon 659 bin lira olduğunu söyledi.
Proje bazında en düşük 5 bin en yüksek 50 bin liralık mali destek sağlanacağını belirten Bostancı; “Mali Destek Programına KOP Bölgesi’nde faaliyet gösteren üniversiteler, il ve ilçe özel idareleri, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları projelerini sunabilecektir. Başvuruların internet üzerinden alındığı Mali Destek Programı için son başvuru tarihi 30 Eylül 2016 Cuma mesai bitimi olarak belirlendi. Konuyla ilgili bilgilere ve başvuru rehberine kop.gov.tr ve kopokuyor.gov.tr internet sitelerinden ulaşılabilinecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2016, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284