Mevlana’nın Dilden Gönüle Ulaşma Biçimi Anlatıldı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Edebiyat Fakültesi tarafından 'Mevlana'nın Dilden Gönüle Ulaşma Biçimi' konulu konferans düzenlendi.

Mevlana’nın Dilden Gönüle Ulaşma Biçimi Anlatıldı

Hz. Mevlâna’nın Vuslatının 750. Yıl Dönümü münasebetiyle düzenlenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Avşar'ın konuşmacı olduğu konferansa Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mercan, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

“Mevlana’ya göre dil, sadece kelimelerden oluşmaz”

Prof. Dr. Ziya Avşar, “Mevlana, her dil düzeyinin kendine özgü bir dil dalgası yaydığını söyler. Akıl dilinin vehim, fehim ve fikir olarak üç dalgadan oluştuğunu söyleyen Mevlana, manaya dair tasavvur ve hayallerimizin vehim gücümüzü uyardığını, vehimde biriken dalganın da fehim ve kavrayış kabına dolarak fikre dönüştüğünü söyler. Mevlana’nın dil arayışında menzile varmak istersek soru sormamız gerekir. Mevlana’ya göre dil, sadece kelimelerden oluşmaz. Mevlana, lisan ile aradığımız şeyin bizatihi Cenab-ı Allah olduğunu söyler. Dilden maksat, O’nu dile getirmektir.” şeklinde konuştu.Konferans, hediye takdimlerinin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284