Taşcı ve Ekibinden Bir İlk

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Halil İbrahim Taşçı ve ekibi lobektomi ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmenin yanı sıra bir ilke imza atmanın heyecanını yaşadılar.

Taşcı ve Ekibinden Bir İlk

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez lobektomi (akciğer lobunun cerrahi müdahale ile çıkarılması) operasyonu gerçekleştirildi. Daha önce hastanede göğüs cerrahisi işlemleri yapılamadığı için dış merkezlere sevk edilen göğüs travmalı hastaların tedavilerinin Karaman’da tamamlanmasının yanı sıra akciğer hastalıklarına yönelik kapalı ve açık cerrahi operasyonlar da yapılmaya başlanması hastalar için yeni bir umut ışığı olurken, hastanenin de tıp alanında attığı büyük adımları da gözler önüne seriyor.

Hastanede ilk kez gerçekleştirilen ve iki ayrı hastada uygulanan ameliyatlarla ilgili bilgi veren Göğüs Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Burhan Apilioğulları ve Op. Dr. Can Kutlay yoğun balgam ve akciğer enfeksiyonu nedeniyle sık hastaneye yatış öyküsü olan ilk hastanın sol akciğerinde ‘bronşektazi’ hastalığı tespit edildiğini verilen tedavi sonrası hastanın sol akciğerinin hastalıklı alt yarısı çıkartıldığını, akciğer kanseri olan diğer hastanın ise operasyonla sağ akciğerin alt yarısının çıkarıldığını ifade ederek Karaman’da ilk defa onkolojik akciğer cerrahisi yapılmasının yanı sıra ilk defa operasyon anında cerrahi sınırlarda tümör olup olmadığının incelendiği patoloji tekniğinin de kullanıldığını belirttiler. Hastaların ise yoğun bakım takiplerinin ardından serviste tedavilerinin tamamlanarak şifa halinde taburcu edildiği bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284