banner339

Üniversiteler Arasi XC Türkiye Yamaç Parasütü Sampiyonasi Basladi

Ilimizde düzenlenen Üniversiteler Arasi Yamaç Parasütü Sampiyonasi ve `Gökyüzünde Engel Yok` etkinliklerinin resmi açilis töreni Vali Süleyman Kahraman’inda katilimiyla gerçeklesti.

Üniversiteler Arasi XC Türkiye Yamaç Parasütü Sampiyonasi Basladi

Kalkinma Bakanligi ve Mevlana Kalkinma Ajansi tarafindan desteklenen etkinlige 9’u yabanci olmak üzere 25 üniversite’den toplam 60 sporcu katiliyor. Yamaç Parasütü etkinliginin baslamasi nedeniyle Uçuslarin yapilacagi Karadag’da bir açilis töreni düzenlendi. Törene Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Il Jandarma Komutani Jandarma Albay Selçuk Boz, Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Il Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez ile daire müdürleri ve yarismaya katilan yerli ve yabanci üniversite ögrencileri katildi. Saygi durusunda bulunulmasinin ardindan Istiklal Marsi okundu. Yarismayla ilgili verilen kisa brifingin ardindan bir konusma yapan Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Karaman’in Türkiye’nin degil dünyanin en önemli yamaç parasütü pistlerinden birisi olmaya aday olmasi beni çok mutlu etti. Bizde Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi olarak ileriki yillarda buna uygun bir ögrenci kulübü kurmayi simdiden söz veriyoruz. Umarim beklenen katkiyi vermis oluruz. Yarismaya katilan ögrencilere basarilar diliyorum dedi.
Karaman Valisi Süleyman Kahraman’da yaptigi konusmada, Üniversitelerarasi Yamaç Parasütü Türkiye Sampiyonasinin Karadag’da düzenlenmesinden duydugum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Inaniyorum ki bu etkinlik, hem spor adina hem de turizm adina ilimize çok sey katacaktir. Ve bu sampiyonanin üniversiteler arasinda düzenleniyor olmasi bizleri daha da sevindiriyor ve ilimizin gelecegi açisindan bizleri daha da umutlandiriyor. Çünkü bugün buradaki gençlerimizin cesareti ve azmi, gelecege bakis açimizi zenginlestiriyor ve umudumuzu daha da güçlendiriyor. Burada düzenlenen etkinligi sadece spor olarak algilamanin da dogru olmadigi kanaatindeyim. Bugün burada bir ve beraber olmanin da en güzel örneklerinden birini yasiyoruz dedi. 
Bizim hedefimiz, turizm etkinliklerini yilin belli bir dönemine degil, Karaman’in on iki ayina yayabilmek ve ilimizde turizm sektörünü her daim diri tutabilmektir diyen Kahraman,  Karadag yamaç parasütü için uygun bir dogal yapiya sahip. Ama ayni zamanda Karadag, tarihsel ve dogal açidan birçok zenginligi barindiriyor. Yamaçlarinda gezinen yilki atlari, Hitit kabartmasi ve Binbirkilise bu zenginliklerin en somut olanlari. Bu etkinlik kendi güzelliginin yani sira Karaman’in güzelliklerini de daha genis kitlelere ulastiracaktir. Etkinligimizde engellilerin ve sokak çocuklarinin tandem uçuslari da yer aliyor. Bu da bu etkinligi anlamli kilan bir diger faktör. Gerçekten de inanan insanlar için gökyüzünde de yeryüzünde de hiçbir engel yok. Böylesine anlamli bir etkinligin düzenlenmesinde emegi geçen herkese tesekkür ediyor, sporcularimiza simdiden basarilar diliyorum diye konustu.
Yapilan konusmalarin ardindan uçuslara geçildi. Uçuslar için istenilen rüzgarli olmamasi nedeniyle bazi yamaç parasütü pilotlarin uçus yapa bilirken digerleri de rüzgarin etkisini artirmasini beklemeye basladilar.
Karaman’da baslayan Üniversiteler arasi Yamaç Parasütü Sampiyonasi ve etkinlikleri 11 Eylül 2011 Pazar gününe kadar devam edecek.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285