Yeni Poliklinik Açılıyor

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayacak olan meme hastalıklarının tanı ve tedavisi ve tiroid hastalıklarının cerrahi tedavisinin yapılacağı birim kısa süre içerisinde randevu usulüne göre hizmet verecek.

Yeni Poliklinik Açılıyor

 Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Polat  koordinesinde hizmet vermesi planlanan poliklinikte tanı ve tedavi sürecinde hastaların yanında olmak, toplumsal farkındalık oluşturmak, meme kanserlerinde erken tanı ve tedaviye olanak sağlayabilmek hedeflendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Polat yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi.  ‘’Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Her 8 kadından 1’i hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır. Kadınlarda görülen tüm kanserlerin % 25’i meme kanseri olmasına karşın kanser ilişkili ölümlerin % 14’ünden sorumludur. Bu oran erken teşhis ve tedaviyle yüz güldürücü sonuç alındığını göstermektedir. Eskiden beri uyguladığımız memenin tamamının alınması ve koltuk altındaki lenf bezlerinin tümünün çıkarılması sonucu kolda ödem ve memenin yokluğuna bağlı kozmetik sonuçlar hastalar tarafından istenmeyen bir durumdu.

Son yıllarda erken yakalanan uygun hastalarda artık memenin tamamı alınmamakta, sadece kanserli kısım çıkarılmakta , sentinel lenf nod biyopsisi denen bir uygulama ile ameliyat esnasında kanserin koltuk altına yayılıp, yayılmadığını tespit edebilmekteyiz. Şayet kanser koltuk altına yayılmamışsa bunu tespit etmek için çıkardığımız 1-2 adet lenf bezi dışında koltuk altındaki lenf bezleri çıkarılmamaktadır. Böylece kolda ödem de olmamakta ve memenin tamamı alınmamaktadır. Bu ameliyatlara hastanemizde başlanmış olup, bu da hasta memnuniyetini arttırmaktadır.

Bu poliklinikte tüm meme hastalıklarının tanı ve cerrahi tedavisi yapılacaktır. Tiroid hastalıklarının tetkiki ve medikal (ilaçlı) tedavisi ve takipleri hastanemiz endokrin polikliniğinde yapılmaktadır. Meme ve tiroid cerrahi polikliniğinde ağırlıklı olarak kadınlarda daha sık görülen tiroid kanseri ve ameliyat gerektiren guatrı olan hastalar da kabul edilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284