banner317

Başaran Ulusoy: "Karaman'ın Sahip Olduğu Turizm Potansiyelini Harekete Geçireceğiz"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Gün gelecek bize vize koyanlara biz de vize koyacağız" dedi.

Başaran Ulusoy: "Karaman'ın Sahip Olduğu Turizm Potansiyelini Harekete Geçireceğiz"
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından Karaman’da düzenlenen Turizm Çalıştayı'na TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da katıldı. Tarihi ve turistik yerleri gezi sırasında konuşan Başaran Ulusoy, 'bu topraklar sevgiye ve insanlığa kucak açmıştır' diyerek, "Bölüşe, bölüşe tok oluruz, bölüne bölüne yok oluruz. Ne bizi bölebilecekler, ne de bizi aç bırakacaklar. Bu ülkenin 80 milyonu birlikte beraber yaşamayı öğrenebilmiş bunu da devam ettiren bu Anadolu topraklarının bize ihtiyacı var. Siyaset bakımından ulusal konjonktürde bizi bölmeye çalışanlar halbuki yanlış yapıyorlar. Biz kaşınacak bir ülke değiliz, biz okşanacak bir ülkeyiz. Haziran’da vize muafiyeti koyacakmış. Gün gelecek bize vize koyanlara biz vize koyacağız. Bize ne bağışlıyorlar. 3 milyon mülteciye kucak açan biziz. Bugün Humeyni’den tutun da birçok kişiye bizim ülkemizi seçmişler. Bu ülke gelenlere emanet diye bakmış. Bu ülke tarihiyle de yüzleşmesini bilir, değerleriyle de kucaklaşmasını bilir. Biz hep dışarıya elimizi açtık" dedi.
Başaran Ulusoy , “Karaman’ın turizm değerlerini gelip gördükten sonra daha iyi anlıyoruz” diyerek: “Karaman turizm potansiyeli çok yüksek bir kent olmasına rağmen maalesef ismini duyuramamış bir şehir. Sayın Valimizle ve Belediye Başkanımızla yaptığımız görüşmelerde turizm pastasına Karaman’ı da dahil edebilmek için bir takım istişarelerde bulunduk. Burada bir çalıştay gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin çeşitli illerinden 50’ye yakın turizm şirketinin temsilcileri katılarak Karaman’ın turizm değerlerini daha yakından görme fırsatı buluyorlar. TURSAB olarak Karaman’ı; Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Konya turizm ağının bulunduğu tur programlarına dahil etmek istiyoruz. Çünkü Karaman köklü bir geçmişe sahip olan, inanç turizminin beşiği, tarihi, doğal güzellikleri, leziz yemekleri ve sıcak insanlarıyla bunu hakediyor” dedi.
 “ERKEN REZERVASYONLA ŞU ANDA 3 MİLYON 750 BİN KİŞİYE ÇIKTIK”
Erken rezervasyonla şu anda 3 milyon 750 bin turist sayısına çıktıklarını ifade eden Ulusoy, "Ekonomi ve siyasi belirsizlik yüzünden Türkiye’yi 2000 yılında 568 bin kişi gezmiş. 2015 yılına geldiğimizde Türkiye’yi 16 milyon 500 bin kişi gezmiş. Bunun 9 milyonu yurt dışına çıkmış. Türkiye yalnız bekleyen bir ülke değil, gönderen de bir ülkedir. Önümüzdeki günlerde Mardin, Diyarbakır ve Batman’a 350 kişiyle çıkarma yapacağız. Biz Allah'tan başka kimseden korkmuyoruz. Bugün de Gaziantep ilimizde hadise oldu. Bu saldırılardan yılmayacağız. Moralimizi yüksek tutmak durumundayız. Bu ülkenin bizlere ihtiyacı var. Bu ülkenin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Siz Diyarbakır’da Ziya Gökalp Müzesini yakamazsınız. Buna hakkınız yok. Bir kültürü yok edemezsiniz. Bugün Suriye bir kültürü yok ediyor. Irak bir kültürü yok ediyor. Libya bir kültürü yok ediyor. Bizi bunun içine çekmeye çalışacaklar, buna müsaade etmeyin" diye konuştu.
“SEKTÖR OLARAK YENİ SEZONA HAZIRIZ”
Turizmin bitmeyen bir maraton olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, "Turizmin kilometresi belli değil. Birden bir şey beklemek mümkün değildir. Evvela biz sektör olarak hazırız. Moralimizi iyi tutuyoruz. Hükümet yalnız bize değil diğer sektörlerin de dertlerine bir çare bulmak durumundadır. Zaman zaman ben de tenkit alıyorum. Biz elimizden geldiği kadar taleplerimizi dile getirmeye çalışıyoruz. Ama biz küsüp, kızıp, kenarda duracak, kontak kapatacak, siyah çelenk bırakacak bir teşkilat değiliz. Biz bu ülkenin yol açan teşkilatıyız" dedi.
“TÜRKİYE’DE HER TÜRLÜ TATİL İMKANI VARDIR”
Başaran Ulusoy, "Dünyanın hiçbir yerinde herkese göre tatil imkanı yoktur. Ama Türkiye’de bu vardır. Türkiye’de yaylaya çıkmak için vatandaş herhalde 300 Euro ödemiyor. Karaman’ından tutun her ilde belediye belgeli üç yıldızlı otelden beş yıldızlı otele kadar rahat bir şekilde tatilinizi yapabilirsiniz. Bunu da erken rezervasyonla sağlayabilirsiniz. Turist sayısı düşüşü sadece Türkiye’de değil tüm dünyada var. Şu anda bir türbülanstan geçiyoruz. Bu türbülanstan hasarsız son dakika rezervasyonlarıyla kurtarmaya çalışıyoruz. Bu nedenle de güvenlik algısını ve tanıtımı ön plana almaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
Turizm Çalıştayı kapsamında düzenlenen gezi programına; Karaman Valisi Murat Koca, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker ile Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan da katıldı.

 
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285