Emzirme Danışmanlığı Polikliniği Hizmete Girdi

Karaman Devlet Hastanesin de Gebe Okulundan sonra Anne Dostu Hastane kriterleri arasında yer alan Emzirme Danışmanlık Merkezi olan Laktasyon/Relaktasyon polikliniği de hizmet vermeye başladı.

Emzirme Danışmanlığı Polikliniği Hizmete Girdi

Emzirmenin başlaması ve sürdürülmesi pek çok faktörden etkilenir diyen Emzirme Danışmanlığı Polikliniğinde görevli Ebe Zeynep Demirel yaptığı açıklama da “Çocukların sağlıklı büyümesinde en önemli unsurlardan biri, bebeklerin emzirilmesidir. Emzirme danışmanlığı başarılı emzirmenin sağlanmasında önemli rol oynar. Anne sütü ile geçen antikorlar, bebekleri yaşamlarının ilk 6 ayında birçok hastalığa karşı korumakta, beslenme bozukluklarının sıklığını azaltmakta ve besin kaynaklı enfeksiyonları önlemektedir İlk altı ay yalnızca anne sütüyle beslenme, altıncı aydan sonra uygun tamamlayıcı besinlerle emzirmenin iki yaşına ve sonrasına kadar sürdürülmesi ile yılda yaklaşık 1.3 milyon bebek ölümünün önlenebileceği hesaplanmaktadır.. Bir çalışmada ağrılı meme başı, bebeğin memeyi iyi kavrayamaması, annenin bebeğini besleyemediği endişesi ilk aylarda emzirmeyi bırakmada önemli nedenler olarak bulunmuştur. Bunun dışında annenin çalışması, annenin bebeğinden uzun süre ayrı kalması, sosyokültürel etmenler gibi annenin bebeğini emzirmesinin önünde çeşitli engeller vardır. Tüm bu engellerle annenin tek başına mücadele etmesi çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu durumda bizler annelere destek olmaktayız. Sağlıklı anne ve bebekler için annede öz güven oluşturarak süt oluşumunu arttırıp doğru tekniklerle bebeğini yeterli sürede emzirmesini sağlamayı amaçlıyoruz.”dedi.
İnsan Hakkı olarak kabul gören emzirmenin korunması ve desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Karaman Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Osman Açıkgöz ise “Sağlıklı gelecek nesiller için anne sütü ve emzirme çok önemlidir. İlimizde daha önce bulunmayan ilk defa bünyemizde hizmet vermeye başlayan ‘Emzirme danışmanlığı polikliniği’ bir açığı kapatarak Başarılı emzirmenin başlatılması ve sürdürülebilmesi için anne ve anne adaylarına hizmet verecektir.”dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285