Başkan Bayram, “Bağ-Kur Primi Asgari Ücret Düzeyinde Artırılmamalıdır”

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, üreticinin Bağ-kur pirimi artışı asgari ücretteki artışa göre değil tarım ürünlerinde 2023 yılı alım fiyatlarındaki artışa bakılıp Bağ- kur pirimlerinin belirlenmesine vurgu yaptı.

Başkan Bayram, “Bağ-Kur Primi Asgari Ücret Düzeyinde Artırılmamalıdır”

Başkan Bayram konuyla ilgili olarak, “Çoğu Köylerimizde yıllık geliri 50 bin lira olmayan çiftçimiz var iken  Tarım Bağ-Kur primlerine yapılan %49 artış, zor durumda olan üreticilerimizi prim borçlarını ödeyemez duruma getirir. Devletimiz özellikle bu yıl tarım sektöründeki belirsizlikleri göz önüne alınarak  2024 yılında özellikle çiftçimizin Bağ-Kur primi asgari ücret düzeyinde artırılmamalıdır. Kamuda artışlar genel olarak asgari ücrette uygulanan artış baz alınarak yapılmaktadır. Bağ-Kur prim hesaplaması yani ödenecek en düşük aylık prim hesaplaması brüt asgari ücret esas alınarak yapılmakta. Dolayısıyla asgari ücretin artışı ile beraber Bağ-Kur primleri de artmaktadır.

Tarım/Çiftçi Bağ-Kuru asgari ücrette uygulanan artış %49 zam uygulanırsa  geçmiş döneme ilişkin çiftçi Bağ-Kur’u primi borcunuz yoksa, prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız %5 indirim ile  ödeyeceğiniz en düşük tarım/çiftçi

2023 Bağ-Kur primleri aylık olarak indirimli Bağ-Kur primi :3.957 lira

İndirimsiz  Bağ-Kur primi :4.627 lira geçmiş dönem borcunuz varsa ve tarım Bağ-Kur priminizi düzenli yatırmıyorsanız son Bağ-Kur primi zamı ile birlikte asgari ücretteki artış yansıtılırsa aylık en düşük indirimli tarım Bağ-Kur primi ise 5.895 lira indirimsiz 6.894 lira  olacaktır.

Sonuç olarak özetle, Tarım/çiftçi Bağ-Kur kapsamında ödenecek aylık tarım Bağ-Kur primlerine asgari ücretteki artış olan  %49 artış, uygulanırsa zor durumda olan üreticilerimizi prim borçlarını ödeyemez duruma getirir. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı düzenli prim ödeyen üreticilerimiz yok diyecek kadar azdır. Devletimiz müdahale edip  2024 yılı prim oranlarındaki artışta düzenleme yapmazsa çiftçilerimiz sosyal güvenlik hakkından mahrum kalacaktır.

Bölgemizde yaşayan birçok çiftçimizin gelir seviyesi düşük olduğu için pirimini ödeyemeyecek durumdadır.Çiftçimizin Bağ-kur pirimi artışı asgari ücretteki artışa göre değil Tarım ürünlerinde 2023 yılı alım fiyatlarındaki artışa bakılıp Bağ- kur pirimleri belirlenmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Bölgemizde yetiştirilen ürün desenlerine baktığımız vakit 2023 yılı alım fiyatlarındaki artış oranları

- Mısır alım fiyatı % 5

- Buğday alım fiyatı % 24 Şekerpancarı alım fiyatı % 27,9 artmıştır.  Hal böyleyken devletimiz ürün fiyatlarındaki artışı dikkate alarak Bağ- kur pirimlerindeki düzenlemeleri yapması çiftçimiz adına beklentimizdir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284