KOP Destekli Yapılan Ağıllar Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında ilimize bağlı Ekinözü köyünde düzenlenen ve ilki teslim edilen 200 hayvan kapasiteli ağılın teslim töreni yapıldı.

KOP Destekli Yapılan Ağıllar Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı
Törene, İlimiz Valisi Murat Koca, KOP İdaresi Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Tongur, Vali Yardımcısı Dr. Sezer Işıktaş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Haşim Keskin, Karaman İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Yeşiltaş, Ekinözü Köyü Muhtarı Arslan Küçükatçeken, proje uygulayan 200 başlık ağıl sahibi Aliye Arıpınar ve üreticiler katıldı.
Törende Ekinözü Köyü Muhtarı Arslan Küçükatçeken’in konuşmasının ardından Birlik Başkanı Osman Yeşiltaş yaptığı konuşmada, Karaman ilinin KOP projesi kapsamında ağıl inşaatı hibesini alan ilk il olduğuna değinerek küçükbaş hayvancılığın Karaman’da geliştirilmesinde Birlik çalışmalarına destek olan Vali Murat Koca ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Haşim Keskin’e teşekkür etti.
İl Müdürü Keskin ise, “2014 yılında yayınlanan ve yürürlüğe giren, "DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki İllerde mevcut Damızlık Sığır, Koyun Keçi İşletmelerinin İnşaat ve Damızlık Materyal Temininin Desteklenmesine" ilişkin tebliğ ile yatırımcılara, Damızlık materyal için yüzde 80, inşaat yapımı için yüzde 50 hibe desteği verilmektedir. Konya Ovası Projesi (KOP) ile Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerinde mevcut büyükbaş-küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için ahır-ağıl tadilatı veya yeni inşaat ile koç-teke alımı sonucunda mevcut işletmelerin et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması ve bölgesel kalkınmayı sağlamaya yönelik çalışılması hedeflenmektedir. İlimiz tarım ve hayvancılığının geliştirilmesinde çalışmalarımıza her zaman destek olan başta Valimiz Murat Koca’ya, KOP idaremize, Karaman İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından ağıl açılışı gerçekleştirildi.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285