KOP’tan Arı Üreticilerine Destek

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının  "KOP Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı" kapsamında finanse edilen ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan  "Arıcılar! Destek KOP'tan Üretmesi Sizden" Projesi ile merkez, Ermenek, Sarıveliler ve Ayrancı ilçelerinde faaliyet gösteren Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi arıcılara verilmek üzere alınacak olan arıcılık malzemelerinin ve damızlık ana arıların temini için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü adına İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği adına ise Birlik Başkanı Ziya Şahin tarafından protokol imzalandı.

KOP’tan Arı Üreticilerine Destek

Proje kapsamında imzalanan bu protokolle arıcılara yüzde 70 hibe ile 59 adet bal süzme makinesi, 59 adet sır alma tezgâhı, 59 adet dinlendirme kazanı, 50 adet sağım çadırı, 200 paket organik varroa ilacı, toplam 200 adet Anadolu ve Kafkas ırkı damızlık ana arı ve 15 adet güneş enerjisi elektrik üretim sistemi verilecek.

Proje kapsamında ayrıca Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliğine ait Bal Paketleme Tesisine işletme finansmanı ve bal paketleme malzemeleri sağlanacak olup, toplam proje bütçesi 872.371 TL olarak belirlendi.

Protokol töreninde, "Arıcılar! Destek KOP'tan Üretmesi Sizden" Projesinden verilecek olan hibenin Karaman arıcılığına önemli katkılar sağlamasını dileyen İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “Çok zor şartlar altında üretim yapan Arıcı dostlarımıza bir nebze katkımız olması için hazırladığımız proje kapsamında, hibe olarak vereceğimiz arıcılık malzemelerinin hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Emeği geçen proje ekibimize, Karaman Arı Yetiştiricileri Birliğimize ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bu proje ile Merkez İlçe, Ermenek, Sarıveliler ve Ayrancı İlçelerimizde arı ve arı ürünleri üreten arıcılarımız, ürünlerini Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yapılan Karaman Arı Yetiştiricileri Birliğine ait bal paketleme tesisinde paketleyerek kendi birliklerinde bir pazarlama ağı oluşturulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285