Karaman’da Okullara 63 Temizlik Personeli Alınacak

İlimizde okullar için 3 aylık toplum yararına proje kapsamında 63 temizlik personeli başvuruları başladı.

Karaman’da Okullara 63 Temizlik Personeli Alınacak

Karaman merkez ve ilçelerde okullara 3 aylık 63 temizlik personeli alınacak olup Merkez’e 51 kişi, Ermenek ilçesine 6 kişi, Kazımkarabekir’e 1 kişi, Ayrancı’ya 1 kişi, Başyayla’ya 1 kişi, Sarıveliler’e 3 kişi olmak üzere toplam 63 kişi alınacak. Merkezde adaylar Noter kurası ile ilçelerde ise liste yöntemi ile belirlenecek.

İŞKUR İl Müdürü Şevket Sarıkaya, TYP başvurularının 01.02.2022-05.02.2022 tarihleri arasında pandemi nedeniyle İŞKUR e-şube(iskur.gov.tr) ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden alınacağını ifade etti. 

Katılım şartları ise şu şekilde,

1-) Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamalarını ifade eder. (tarımsal faaliyette bulunanlar ile EK-5 sigortalılığı kapsamında olan kişilerin, SGK girişi yapıldığında sigortaları SGK tarafından kesildiğinden TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.) Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.

2-) 18 yaşını tamamlamış olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmasını ifade eder.

3-) Emekli ve malul aylığı almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında emekli ve malul aylığı almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.

4-) Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder. Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz.

5-) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

35 Yaş altındaki engelli ve eski hükümlü olmayan erkekler başvuru sayısı kontenjandan fazla olduğu taktir de kuraya ve listeye dahil edilmeyeceklerdir.

16.02.2022 Çarşamba günü SAAT:14.00'da Kazım Karabekir Spor Salonunda (stadyum yanı)  kura çekimi yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284