Kazımkarabekir Ecdat Işığında Yürüyor Projesi Başladı

Kazımkarabekir Milli Eğitim Müdürlüğü'nce geçtiğimiz eğitim öğretim yılında başarı ile uygulanan "Kazımkarabekir Ecdat Işığında Yürüyor" projesi 2023-2024 eğitim öğretim yılında da ilçe genelinde uygulanacak.

Kazımkarabekir Ecdat Işığında Yürüyor Projesi Başladı

Proje kapsamında ilçedeki öğretmenlerin online ortamda seçtikleri ecdat büyükleri 2023-2024 eğitim öğretim yılında ilçedeki bütün okullarda  bütün yönleriyle öğrencilere anlatılacak, programlar düzenlenecek.

İlçe Milli Eğitim Müdürü. Mustafa Eryiğit, "Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve binlerce yıllık bir geçmişe sahip olması nedeniyle ülkemiz, çok çeşitli kültürel özelliklere sahiptir. Kültür ve medeniyetler beşiği olan ülkemizin hemen hemen her yöresinde, estetik bakımdan göz kamaştıran farklı oyunlara, giysilere, müziklere ve el sanatlarına rastlanır. Bu da yurdumuzun kültürel alandaki zenginliğinin bir göstergesidir" dedi.

Eryiğit, "Sahip olduğumuz bu kültürel zenginlik tabi ki kültürel bir birikimin kültürel bir değerin sonucudur. Anadolu coğrafyası bağrında bu kültürel zenginliği oluşturan sayısız değer yetiştirmiştir. Neredeyse her alanda sahneye çıkan bu değerler hem kendi yaşadığı zaman diliminde hem de günümüze kadar gelen süreçte bir değer olarak kalmayı başarmışlardır. Siyasi, askeri, bilim, sanat, mimari, edebiyat gibi birçok alanda etkisini hissettiren bu değerler üzerimizde halen çok büyük tesirler bırakmışlardır. Bir ulusun oluşmasında, büyümesinde, tarihsel zenginlik kazanmasında, etkisini kuşaklara aktarabilmesinde, çevre kültürleri etkilemesinde önemli rol oynayan bu değerlere gerekli ilgi ve saygıyı gösterebilmek bize düşen önemli sorumluluklarımızdan biri olmalıdır" dedi.

Eryiğit, istiyoruz ki; Anadolu'nun sahip olduğu bu değerlerimizi anlayalım ve anlatalım. Anadolu değerli insanlar diyarıdır. Her bölgesinde yetişmiş ve topluma etki yapmış bu büyük insanlarımızı araştıralım ve onları anlayarak oluşturdukları eşsiz etkileri ruhumuzda yaşayalım. Projemiz kapsamında önem verdiğimiz nokta da budur. Gençlerimizle birlikte bu değerlerimizi en iyi şekilde anlayıp, önce kendimizde daha sonra da gelecek nesillere aktarmada çıkarımlarda bulunalım" diye konuştu.

" Yüzyıllardır birçok kültüre beşiklik etmiş Anadolu. Coğrafyasında yetiştirdiği bu eşsiz insanlarla Dünya kültürüne yön vermiş Anadolu. Saymakla bitmez zenginliğini. Değerlerini yazmakla bitmez. Övünmek tabi ki güzel ama en önemlisi onları iyi anlamak ve nesiller boyunca bıraktıkları zenginliklere sahip çıkıp sonra ki nesillere aktarabilmektir diyen Eryiğit, "Gelişen teknolojiyle birlikte öğrencilerimiz özellikle sinema ve internette sanal kahramanlarla karşılaşmakta ve kendilerini onlarla özdeşleştirmektedir. Öğrencilerimiz siyasi, ilmi, askeri ve mizahi alanda iz bırakmış olan Türk büyüklerini yeterince tanımamaktadır. İşte bu projeyle beraber her okulumuz o ayın Türk Büyüğü ile ilgili hazırlıklar yaparak bir alan oluşturacak ve bu alanda görsel işitsel olarak tanıtım yapılacaktır.

Proje koordinatörleri  ile toplantı yapılarak bu yılki isimler belirlenmiştir. 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında uygulanacak çalışmada ecdat büyüklerimiz ilçemizde görev yapan öğretmenlerin tamamının online ortamda görüşü alınarak tespit edilmiştir" dedi.

Proje kapsamında; Ekim ayında Nasrettin Hoca, Kasım ayında Aşık Veysel, Aralık ayında Bekir Sıtkı ERDOĞAN, Ocak ayında Evliya Çelebi, Şubat ayında Mimar Sinan, Mart ayında  Mehmet Akif Ersoy, Nisan ayında Tapduk Emre, Mayıs ayında Kanuni Sultan Süleyman  bütün okullarımızda işlenecek.

Ayrıca her ay bir okul; o ayın ecdat büyüğünü  detaylı bir şekilde hazırlayarak ilçe geneline  sunum yapacak. Dolayısıyla tüm okullarda öğrencilerin o ay içerisinde bir Türk Büyüğünü daha detaylı tanıma şansını bulacak.

Projenin her aşamasında fedakarca görev alan okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize canı gönülden teşekkür eder, projenin eğitim camiamıza hayırlı olmasını temenni ederim" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284