Karaman, Türkiye Tatlı Bisküvi Ve Gofret Sektörü İhracatının Lideri Oldu

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, AKİB'in ilk 7 ayda 78 milyon dolar değerinde 54 bin ton tatlı bisküvi ve gofret ihraç ettiklerini vurgulayarak, "Sektör ihracında en yüksek pay yüzde 34 oranı ve 54 tonluk miktarıyla AKİB'de. Türkiye, dünya tatlı bisküvi ve gofret sektörü ihracatında 256 bin tonla üçüncü sırada" dedi.

Karaman, Türkiye Tatlı Bisküvi Ve Gofret Sektörü İhracatının Lideri Oldu

Tatlı bisküvi ve gofret sektörüyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Arslan, 2017 yılının ilk 7 aylık döneminde 54 bin tonluk tatlı bisküvi ve gofret ihracatı gerçekleştiren AKİB üyelerinin Türkiye tatlı bisküvi ve gofret sektörü ihracatında zirveye oturduğunu belirtti. Arslan, Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nce 2017 yılının ilk 7 ayında, tatlı bisküvi ve gofretlerin, kırmızı mercimek ve ayçiçek tohumu yağından sonra değer bazında en fazla ihraç edilen üçüncü ürün olduğunu ifade ederek, bu üç ürünün birliğin toplam ihracatının yüzde 41’ini oluşturduğunu dile getirdi. Arslan, Türkiye tatlı bisküvi ve gofret sektörü ihracatında lider Karaman'ın 2017 yılının ilk 7 ayında toplam ihracatının yüzde 34‘ünü, AKİB’in sektör ihracatının ise yüzde 91’ini gerçekleştirdiğini dile getirdi. Türkiye'nin dünya tatlı bisküvi ve gofret sektörü ihracatında 256 bin tonla 3. sırada yer aldığının altını çizen Arslan, "Ülkemiz dünya ülkeleriyle büyük bir rekabet halinde. Dünya bisküvi ve gofret sektörü ticareti 2016 yılında 22 milyar dolar değerinde 7,4 milyon tonluk ithalat ve ihracat hacmine ulaştı. Başta Almanya, Belçika ve Hollanda olmak üzere dünya bisküvi üretiminde önemli bir güce sahip olan Avrupa Birliği ülkelerinin, tatlı bisküvi ve gofret sektörü ihracatının yaklaşık yüzde 50‘sini gerçekleştiriyor. Türkiye 2016 yılında 558 milyon milyon değerinde 256 bin ton tatlı bisküvi ve gofret ihracatı gerçekleştirerek, tatlı bisküvi ve gofret sektöründe miktar bazında en fazla ihracat yapan üçüncü ülke konumuna ulaştı" dedi.

"İlk 7 ayda 78 milyon dolar değerinde ihraç yaptık"

AKİB'in 2017 yılının ilk ayında 78 milyon dolar değerinde 54 bin ton tatlı bisküvi ve gofret ihraç ettiğine dikkat çeken Arslan, Türkiye'nin 157 bin tonluk sektör ihracatında, en yüksek payın yüzde 34’lük oranı ve 54 bin tonluk miktarıyla AKİB’e ait olduğunu ifade etti. Arslan, 2016 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 5 oranında artarak 3,6 milyon tona ulaşan dünya tatlı bisküvi ve gofret ithalatında en önemli pazarların ABD, Fransa ve Almanya olduğunu ve bu ülkelerin sırasıyla 506 bin ton, 246 bin ton, ve 205 bin ton ithalat gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye'nin ithalatına ilişkin ise Arslan, 2016 yılında 25 milyon dolar değerinde 9 bin ton sektör ithalatının olduğunu, bu miktarın yüzde 20'sinin İtalya’dan ithal edildiğini söyledi. Günümüzde dikkatli bir şekilde ürün geliştirme yatırımları yapılmasının üreticiler için en başarılı stratejiler arasında görüldüğünü belirten Arslan, sektörün bu dönemde olduğu gibi ilerleyen dönemlerde de ürün geliştirmeye odaklanarak katma değerini artıracağını ve sektörün daha da büyük başarılara imza atacağına inandığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284