banner358

KOP İdaresi "Mantar Yetiştiriciliği Sempozyumu”na Hazırlanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, “KOP Bölgesi Mantar Yetiştiriciliği Sempozyumu” ile Konya’da masaya yatırılacak.

KOP İdaresi "Mantar Yetiştiriciliği Sempozyumu”na Hazırlanıyor

20 Mart 2019 Çarşamba günü Konya’da düzenlenecek olan Son dönemlerde sofraların vazgeçilmezleri arasında yerini alan, besleyici özelliği, düşük kalorili olması, B12, C vitaminlerinin yanı sıra fosfor, potasyum, bakır, protein açısından zengin olması ve uygun fiyatı ile mutfaklardan eksik edilmeyen mantar için bir sempozyum düzenlenecek.
Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinden oluşan kültür ve istiridye mantarı üretimine ilginin arttığının KOP Bölgesi genelinde yapılan anket çalışmalarında belirlendi. Konya Bayır Diamond Hotelde gerçekleştirilecek sempozyumda Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve kompost üretiminde öncü özel sektör temsilcileri bilgi ve tecrübelerini katılımcılara aktaracak. ‘Mantar Çesitleri ve Türkiye’deki Mantarcılık Sektörünün Durumu’, ‘Egzotik Mantarlarda Şişe Kültürü Teknolojisi’, ‘Türkiye’de Kayın Mantarı İşletmelerinin Sosyo Ekonomik Yapısı’, ‘Şapkalı Kültür Mantar Kompost Üretimi ve Problemleri’, ‘Şapkalı Kültür Mantarı Üretimindeki Problemler’, ‘Yerli Misel Üretimi, Mantarda Yeni Üretim Teknolojileri’, ‘İstiridye Mantarı Üretimi’ ve ‘Mantar Tesis Pazarlama Sorunlarındaki Çözümler’ konu başlıklarının masaya yatırılacağı sempozyum bir gün sürecek.


 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285