Ankara-Konya Hizli Tren Hatti Bu Ay Hizmete Giriyor

Ankara-Konya Yüksek Hizli Tren (YHT) hatti bu ay hizmete girecek.

Ankara-Konya Hizli Tren Hatti Bu Ay Hizmete Giriyor

TCDD Genel Müdürlügü yetkililerinden alinan bilgiye göre, elektrifikasyon, sinyalizasyon testleri tamamlanan hattin yol ölçümleri de sorunsuz sekilde sonlandirildi. Hat üzerindeki trafigin yönetilmesi için gerekli olan haberlesme yazilim çalismalarini iki hafta içerisinde tamamlamayi planlayan TCDD Genel Müdürlügü, Ramazan ayi içerisinde Ankara-Konya arasinda YHT ile yolcu tasimaya baslayacak.
Geçen yil Aralikta teknik deneme seferleri, Haziranda da ticari deneme seferleri baslayan hat üzerinde trafik yönetimine yönelik yazilim çalismalarinda da son asamaya gelindi. Çalismalari tamamlayarak bu ay içinde seferlere baslayacak olan Kurum, hatta baslangiçta saatte 300 kilometre hiz yapabilen 12 YHT seti kullanacak, kisa süre içerisinde de 350 kilometre hiz yapabilen 6 tren seti için ihaleye çikacak.
Iki il arasinda 1 saat 30 dakikalik sefer süresi, Ankara-Sincan arasinda hizmete geçecek Baskentray'in tamamlanmasiyla 1 saat 20 dakikaya, saatte 350 kilometre hiz yapabilen YHT setlerinin isletmeye alinmasiyla da 1 saat 15 dakikaya inecek.
YHT'ler, ilk etapta 4 gidis, 4 gelis olmak üzere 8 sefer düzenlenecek hattaki seferlerin bazilarinda ara durak olarak Polatli'daki YHT Gari'nda da duracak.
Vatandaslarin YHT'ye alismasi için ilk seferlere yönelik promosyonel fiyat belirlenmesi öngörülürken, hattin açilisina Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in katilmasi bekleniyor.
"EN KONFORLU YHT HATTI"
Alt ve üst yapi islerinin tamamlanmasinin ardindan Polatli-Konya arasinda teknik deneme seferleri geçen yil Aralikta baslatilirken, yolcu tasimaya yönelik saatte 250 kilometre hizla ticari deneme seferleri de basariyla sonlandirildi.
Tamamen Türk firmalarinca projelendirilen, yerli müteahhit ve mühendislerce yapilan hat, dünyanin en kisa sürede insa edilen hizli tren hatti olma özelligini tasiyor. Bu hat ayni zamanda dünyada kilometre basina maliyeti en düsük YHT olarak da tanimlaniyor. Ankara-Konya YHT hatti 1 milyar TL'ye mal oldu.
Hattin test sürüslerini denetleyen ''Italcertiter'' yetkilileri, Ankara-Konya YHT hatti için ''en konforlu ve kaliteli YHT hatti'' degerlendirmesinde bulunuyor.
Ankara-Konya YHT hattinin Ankara-Polatli arasindaki kesimi, Ankara-Istanbul YHT projesinin içerisinde bulunuyor.
Ayrica Eskisehir-Konya arasinda da YHT seferleri baslatilmasi için çalismalar sürdürülüyor. Bu yil içerisinde bu hatta da seferlere baslanmasi planlaniyor.
Çevre dostu olmasi ve düsük enerji maliyeti açisindan önemli yer tutan YHT'ler, Ankara-Konya arasini 500 TL'lik enerji maliyeti ile kat ediyor. Böylece Ankara-Konya arasinda koltuk basina 1.5 TL maliyetle sefer yapiliyor.
Öte yandan, tüm dünyada demiryolu haberlesmesinde kullanilan GSM-R sistemi bu hatta da kuruluyor. TCDD Genel Müdürlügü personelinin trenlerle kumanda merkezi haberlesmesinde kullandigi bu sistem sayesinde kesintisiz iletisim saglanacak. Sistem, talep edilmesi halinde Ankara-Konya YHT hattinda kesintisiz iletisim saglamak isteyen GSM operatörlerine de kullandirilacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285