Ayetek Karaman’da Günes Santrali Kurulabilecek Yerlere Yatirimcilari Bekliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi, 31 Aralik 2013`e kadar günes enerjisine dayali üretim tesislerinin baglanabilecegi trafo merkezleri ve baglanti kapasitelerini belirledi. Karaman ilimize 38 MW kapasite ayrildi.

Ayetek Karaman’da Günes Santrali Kurulabilecek Yerlere Yatirimcilari Bekliyor

Konya - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi, günes enerjisine dayali elektrik üretim tesisi kurmak için yapilacak lisans basvurulari kapsaminda, 31 Aralik 2013'e kadar günes enerjisine dayali üretim tesislerinin baglanabilecegi trafo merkezleri ve baglanti kapasitelerini belirledi.
2013 yili sonuna kadar iletim sistemine baglanacak YEK belgeli tesislerde toplam güç 600 megavattan fazla olamayacak.
Süreç nasil isleyecek?
Bundan sonraki süreçte EPDK tarafindan yayimlanacak Ölçüm Tebligi çerçevesinde, yatirim yapmayi planlayan özel sirketler, açiklanan trafo merkezlerinin kapasitelerini de dikkate alarak ilgilendikleri bölgelere yönelik belli bir süre günes ölçümleri yaparak sonuçlari ile birlikte EPDK'ya basvuracak.
Bu günes ölçüm hizmetleri ve bununla birlikte EPDK’ya yapilacak olan basvurular, Ankara’dan bir enerji sirketiyle yeni bir konsorsiyum kurmus olan, Konya menseli AYETEK sirketi tarafindan uluslararasi standartlarda saglanmaktadir. Yatirimcilar, daha fazla bilgi için info@ayetek.com adresinden AYETEK’e ulasabilirler. 
EPDK basvurularin yapilabilmesi için, rüzgar basvurularinda oldugu gibi lisans basvurular için belli bir gün ilan edecek. Ayni bölgeye birden fazla sirketin basvurmasi halinde TEIAS tarafindan yarisma yapilacak. Yarismada ise 5346 sayili Yenilenebilir Enerji Kaynaklarinin Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçli Kullanimina Iliskin Kanunda belirlenen alim fiyati üzerinden en fazla indirim vermeyi taahhüt eden baglanti hakkini kazanacak. Böylece özel sektörün basvurular baglanti görüsleri ölçüm ve yarisma sonuçlarina göre sonuçlandirilacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285