Engelliler Gökyüzünde De Engel Tanimadi

Ilimizde bulunan engelli çocuklar gökyüzünde engel tanimadi.

Engelliler Gökyüzünde De Engel Tanimadi

Karaman Valiligi tarafindan düzenlenen ve Mevlana Kalkinma Ajansi’nca desteklenen XC Turkey Yamaç Parasütü ve “Gökyüzünde Engel Yok” projesi kapsaminda 20’ye yakin engelli çocuk, engel tanimayarak gökyüzünde Trike ile uçmanin keyfini yasadi.
Kilbasan Beldesinde gerçeklesen Trike uçuslarini ilimiz Valisi Süleyman Kahraman’in yani sira daire müdürleri ve vatandaslar da izledi.
Uçus öncesinde görevliler tarafindan test uçuslari yapilarak havanin durumu kontrol edildi. Uçus öncesi çok heyecanli olduklari gözlenen engelli çocuklar, uçtuktan sonra heyecanlarinin yersiz oldugunu söyleyerek keyifli bir uçus oldugunu ve herkesin uçmasi gerektigini tavsiye ettiler.
Türkiye Omurilik Felçlileri Dernegi Karaman temsilcisi olan Turan Isik ile engelli Ayse Karaman ilk kez uçacaklari için heyecanli olduklarini belirten kendileriyle sohbet eden Vali Kahraman’a uçmanin keyifli oldugunu ve böyle bir organizasyonu düzenledikleri için tesekkür ettiler.
Uçuslari izleyen Vali Süleyman Kahraman’da basin mensuplarinin israrlarina dayanamayarak Trike uçusu yapti.
Uçus öncesi basin mensuplarinin sorularini degerlendiren Vali Kahraman, projenin engelli insanlarinda bu toplumun bir parçasi olduguna dikkat çekmeyi amaçladigini belirterek, “Buradaki etkinligi sadece sportif bir faaliyet olarak görmedigimi belirtmek istiyorum. Bu proje ayni zamanda hayati anlamli kilmanin yollarini da isarete diyor bize. Projemizin belkide en anlamli tarafi engelli vatandaslarimizi ve sokakta yasayan çocuklarimizi bir gün degil hergün mutlu görmenin arzusundayiz. Ama öncelikle gönül kapilarimizi açmaliyiz onlara. Gönüllerimiz eger en az gökyüzü kadar engin olursa inaniyoruz ki hayatta hiçbirimiz için hiçbir engel kalmayacak. Biz bu projenin adini gökyüzünde engel yok koyarken, aslinda gönüllerdeki engelleri kaldirmayi amaçladik. Çünkü asil engel insanlarin gönlünde, asil engel insanlarin bakis açilarinda. Fiziksel hiçbir engeli olmayan insanlarimizin engelli vatandaslarimiza sahip çikmasi için böyle bir projeye basladik. Aslinda engel insanlarin beynindedir. Fiziksel engeli kabul etmiyorum. Engelli ifadesini de insallah ülkemizde kaldiracagiz. Insanin tek engeli beynindeki engeldir. Engelliler de sokak çocuklarimizda bizim insanimiz. Onlari da öz çocugumuz gibi kabul edecegiz. Bugün burada belli vücut aksamlari dört dörtlük olan insanlardan da daha güzel uçtuklarini gördük. Insan azmederse bütün engelleri asabilir” dedi.
Uçusu basarili bir sekilde tamamlayan Vali Kahraman duygularini söyle anlatti. “Gökyüzünde bayagi güzellikler var. Gökyüzünü tanimak lazim. Çok iyi bir hava vardi yukarida. Iyi bir uçus oldu. Tabi biz burada artik uçusun tadini aldik. Bundan sonra uçmaya devam edecegiz” diye konustu.
XC Turkey Yamaç Parasütü Organizatörü Murat Çakmak’da projeye katilan çocuklari kutlayarak kendilerine destek veren Vali Kahraman’a tesekkür etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285