Kalaycı Sordu Tarım Bakanı Cevapladı  

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’ tarafından kendisine yöneltilen Konya Ovası’nın suyla buluşturulması sorularını cevaplandırdı.

Kalaycı Sordu Tarım Bakanı Cevapladı  

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı tarafından sorulan Konya’daki barajlarda yapılan çalışmalar, Mavi Tüneldeki son durum, dış havzalardan Konya’ya su getirilmesi ve ilçelerde tarımsal sulamaya ilişkin projelere Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından verilen cevaplar şu şekilde; s3

VEKİL KALAYCI: Bağbaşı Barajı’yla Afşar Barajı arasındaki derivasyon tünelinin yapımı ve Ahi Kanalı hangi seviyededir?

BAKAN YUMAKLI:  Afşar – Bağbaşı Hadimi Tüneli: Klasik tünel imalatında (6.631 m); Hadim Regülatörü yaklaşım tünelinden girilerek, Bağbaşı Barajı tarafında (sağ tüp) 1.300 m, Afşar Hadimi Barajı tarafında (sol tüp) 2.268 m, ayrıca Sazak girişinden 1.654 m olmak üzere, klasik olarak toplam 5.222 m tünel açma imalatı tamamlanmıştır.

Tünel Delme Makinası (11.505 m) ile 4.960,2 m tünel açılmış olup çalışmalar devam etmektedir. Toplam uzunluğu 18.136 m olan tünelin 10.182 m si açılmıştır. Açılan tünelde 6.908,3 m (%38’ı) beton kaplama imalatı yapılmıştır. TDM ve NATM kısmında çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında % 60 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Ahi Kanalı: Mavi Regülatörden çevrilen suyun Hotamış depolamasına aktarılmasını sağlayan 125 km uzunluğundaki Apa Hotamış İletim (AHİ) kanalı tamamlanmış olup, AHİ Kanalının tamamına 22.04.2018’de su verilmeye başlanmıştır. Kanalın ilk 33 km’lik kısmında performans testleri devam ederken zemin ve heyelan problemleri ile karşılaşılmıştır.

Yüklenici firma tarafından yaşanan problemlerin çözümüne yönelik iyileştirme çalışmaları tamamlanmış ve yükleme testleri başarıyla tamamlanmıştır. Bu testlerde su alma yapısı KM: 33+227 ‘de su kabartılarak kesin kabul aşamasında olan ve 72.650 dekarlık kısmı sulamaya açılan KOS 123 sulamalarına su verilerek 2022 yılında deneme sulaması yaptırılmıştır. 2023 yılında bölge genelinde yaşanan kuraklık sebebiyle kapalı sisteme su verilmemiştir.

Zemin ve heyelan problemleri nedeniyle çökmeler olmuş ancak firma tarafından yaşanan problemlerin çözümüne yönelik iyileştirme çalışmaları yapılmış ve yapılmaya devam edilecektir.

VEKİL KALAYCI: Önümüzdeki yıl Mavi Tünel ’den ovaya su verilmesi konusunda Konyalı çiftçilerimize bir müjde verebilecek misiniz?

BAKAN YUMAKLI: Bağbaşı ve Bozkır Barajlarında yeterli su depolanması halinde APA Hotamış 1,2,3 ve KOS 1,2,3 Sulamalarının tamamlanan kısımlarına su verilebilecektir.

VEKİL KALAYCI: Konya Ovası ’na dış havzalardan su getirecek yeni proje çalışmalarınız var mıdır, bunlar nelerdir ve ne düzeydedir?

 BAKAN YUMAKLI: Konya Ovasına dış havzalardan su getirilmesi ile ilgili yeni bir projemiz bulunmamaktadır. Ancak “Ermenek Çayı ve Akçaydan Konya Kapalı Havzasına Su Aktarılması” ve “Kızılırmak Havzasından Konya Kapalı Havzasına Su Aktarımı” işleri ile ilgili planlama çalışmaları devam etmektedir.

VEKİL KALAYCI: Altınekin, Kulu ve Cihanbeyli ilçelerimize tarımsal amaçlı su getirmeye yönelik proje hangi aşamadadır?

BAKAN YUMAKLI: Söz konusu ilçelere “Kızılırmak Havzasından Konya Kapalı Havzasına Su Aktarımı” projesi kapsamında planlama çalışmaları devam etmektedir.

VEKİL KALAYCI: Çiftçimizin uzun süredir kullandığı Konya Ovası’ndaki eski kuyulara ruhsat verilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

BAKAN YUMAKLI: Konya Kapalı Havzasında Yeraltı suyu seviyesi ''Kritik Emniyetli Rezerve ulaştığından yeni yeraltı suyu tahsisi yapılamamaktadır. Dolayısıyla bahsi geçen ruhsatsız kuyuların belgelendirilmesi uygun görülmemektedir. Haber: Selehaddin Güldeste

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284