Karaman Serbest Bölge'de Son Viraja Girildi

Karaman Serbest Bölge Projesi'nde önemli bir aşama daha geçildi. Geçtiğimiz ay başlayan arsa devir süreci tamamlandı ve hazineye ait olan arsanın Karaman Belediyesi'ne devri gerçekleşti.

Karaman Serbest Bölge'de Son Viraja Girildi

Karaman sanayisi ve ekonomisine büyük katkı sağlayarak daha ileri bir seviyeye taşıyacak olan Karaman Serbest Bölge'de çok önemli bir aşama daha tamamlandı. Maliye Bakanlığı'nın 19.07.2017 tarih ve 21190 sayılı kararıyla Karaman Serbest Bölgenin kurulacağı hazineye ait toplam 1.677.891,22 m2 alana sahip arsanın belediyeye devir işlemi tamamlandı. Arsa devir imza törenine; AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, AK Parti Karaman İl Başkanı Mehmet Er ve Karaman Defterdar Vekili Recep Sümer katıldı. Arsa devri ile ilgili imzalar Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ve Karaman Defterdar vekili Recep Sümer arasında atıldı.

İmza töreninde konuşan AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker şunları kaydetti: “İhracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, uluslararası yatırım ve teknoloji girişini hızlandırmak, ekonominin girdi ihtiyacını ucuz ve düzenli şekilde temin etmek, dış ticaret ve finansman hizmetlerinden daha fazla yararlanmak amaçlarıyla hayata geçen serbest bölge uygulaması bugün 18 serbest bölge ile yoluna devam etmektedir. 2016 sonu itibarıyla serbest bölgelerimizde 530'u yabancı, 1.495'i yerli olmak üzere toplam 2.025 firma faaliyette bulunuyor. Hâlihazırda serbest bölgelerimizde toplam 66.095 kişi istihdam ediliyor. Buna ek olarak, Serbest bölgelerin 2016 sonu toplam ticaret hacmi 19 milyar dolar olmuştur. Bu tutarın 7 milyar doları yurtdışına yapılan satışlardır.  Ayrıca, Serbest bölgelerde 2016 itibarıyla, yaklaşık 34,6 milyon doları kamuya ait olmak üzere, toplam 4,6 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmiştir. 2016 Ocak-Aralık döneminde 110,2 milyon TL'lik serbest bölgeler özel hesap geliri, bütçeye gelir olarak kaydedilmiştir. Karaman Serbest Bölge kurulum aşamasının tamamlanmasıyla ekonomi adına bu verilere katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Mevcut sanayimize daha çok ivme kazandıracak, ekonomiyi güçlendirecek ve istihdam sağlayacak olan Serbest Bölgenin Karaman’a kurulması bizim için çok önemli. Karaman, yıllık ortalama 350-400 milyon dolar ihracat gerçekleştiren, 142 ülkeye ihracat yapan potansiyeli çok güçlü bir kent. Serbest bölge konusunda birçok il 3-4 yıldır bu çalışmalarına devam ederken biz 1,5 yıl içerisinde bu projeyi hayata geçirdik. Serbest bölgenin sahası yaklaşık 1 Milyon 700 Bin2’lik bir alan. Hazineye ait olan arsanın belediyemize devri ile ilgili Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’ndan onayı alındı ve arsa devrini gerçekleştirdik.

Serbest bölgenin hayata geçirilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere, Değerli Bakanlarımıza, Milletvekillerimiz Sayın Recep Konuk ve Recep Şeker Bey’e, kıymetli Valimize ve emeği geçen herkese şahsım ve Karamanımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında Serbest Bölgenin sağlayacağı avantajlara da değinen Başkan Çalışkan şu bilgilere yer verdi: “Serbest bölgeler; serbest ticarete sağladıkları destek hizmetleri, yeni teknolojileri uygulama kapasiteleri ve istihdam imkânlarıyla, gerek küresel ölçekte gerek ülkemizde önemli kalkınma ve dış ticaret politikası araçları arasındadır.

Bu bölgelerimizde gerçekleştirilen faaliyetlerin firmalarımızın ekonomimize sağlayacağı katkıları arttırmak adına uygulanan teşvikleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz; Serbest Bölgelerimizde üretim yapan bölge kullanıcıların imal ettikleri ürünlerin satışında elde ettikleri kazançları gelir veya kurumlar vergisinden istisnadır. Serbest Bölgelerde üretilen ürünlerin en az % 85 ‘ini yurt dışına ihraç eden üretici kullanıcıların istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler gelir vergisinden müstesnadır. Serbest Bölge kullanıcılarını, serbest bölgelerde gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili olarak yapılan işlemleri ve düzenlenen kâğıtları damga vergisi ve harçlardan müstesnadır. Türkiye’den serbest bölgeye satılan mallar ihracat rejimine, serbest bölgeden Türkiye’ye satılan mallar ise ithalat rejimine tabi olup, serbest bölge kullanıcıları Türkiye’den ihraç fiyatına (KDV’siz) mal ve hizmet satın alabilmektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284