Karaman Yılkı Atları İçin Aranan “Kovboy” Bulundu

Karaman’ın Karadağ bölgesinde tarım arazilerine ve Anadolu yaban koyunlarının yaşam alanlarına zarar verdikleri tespit edilen Yılkı atlarının kontrolü ve rehabilitasyonu için hazırlanan proje için ihale yapıldı.

Karaman Yılkı Atları İçin Aranan “Kovboy” Bulundu

Karadağ’da Bin’in Üzerinde Yılkı Atı Var”

İlimiz merkeze bağlı Kılbasan köyü sınırları içerisinde bulunan ve yıllar önce işe yaramaz bulunarak köylerdeki tarımla uğraşan kişilerin Karadağ’a bırakarak terk etmesi sonucu, serbest bırakılan bu atların zaman içinde semirmesi ve onlardan doğan tayların oluşturduğu vahşi at sürüleri giderek çoğaldı. Bunun üzerine 2015 yılında Karaman Valiliği koordinatörlüğünde ‘Karadağ Mevki Yılkı Atları Sorunu ve Çözüm Yolları’ toplantısı ile başlayan çözüm arayışları, hazırlanan proje ile önemli bir dönüm noktasına girdi.

Proje için ihaleye çıkılacağı bilgisinin paylaşılmasının ardından ‘Kovboy Aranıyor’ şeklinde birçok ulusal yayın organında yer alan Yılkı Atları, yapılan ihale ve yer tesliminin ardından gerçek kovboyuna bırakıldı. İhaleyi kazanan yüklenici firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Karamanlı girişimci SadrettinSoranlar’a Karadağ’da yetkililer tarafından yer teslimi yapılarak imzalar atıldı.

Yılkı Atları Islah Çalışmaları Nasıl Olacak

Yılkı Atları Kontrolü ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında Karadağ da ki yılkı atlarının bakım, tedavilerinin yapılması, kayıt altına alınması ve sayılarının alanın taşıma kapasitesi seviyesine getirilmesi amaçlanıyor. Yüklenici firma tarafından öncelikli olarak atlar yakalanacak ve tedavileri yapılıp sağlıklı olup olmadığı tespit edilecek. Daha sonra atlar kayıt altına alınacak ve talep halinde sahiplendirilecek. Sahiplendirme yüklenici firma tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürlüğü Karaman Şube Müdürlüğü denetiminde yapılacak olup, 10 âdete kadar taleplerde nakil talep edenler tarafından, 10 ve üzerindeki talepler ise yüklenici firma tarafından karşılanacak. Yılkı atlarının yakalanması veteriner hekim kontrolünde, işinde uzman kişilerce yüklenici tarafından yapılacak. Karadağ’daki Yılkı atlarının yakalanması işleminde kazaların oluşmaması ve atların zarar görmemesi için başka kişi ve kurumlarca yakalamaya çalışılmasına kesinlikle izin verilmeyeceği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2017, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammet Lale
Muhammet Lale - 7 yıl Önce

Başlarının çaresine baksınlar diyerek terkedilen bu güzel hayvanlar in tek yaşam alanı olan insandan uzak bu dağlarda özgür kalmalı.tarim alanlarına zarar vermeden yaşam alanlarında kalmaları adına daha başka çözümler var.yeterki istensin

SIRADAKİ HABER

banner284