Konuk, Çiftçinin Geleceği Sat Kurtul İle Değil Kur Kurtar İle Kurtulur

Başkan Konuk startı Karkın’dan verdi. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi 65. Seçimli Genel Kurul Çalışmalarını Karkın’dan başlatan Recep Konuk burada çiftçilere hitap etti. 

Konuk, Çiftçinin Geleceği Sat Kurtul İle Değil Kur Kurtar İle Kurtulur

Karkın Düğün Salonunda yapılan toplantıya katılım çok yoğundu. Tıklım tıklım salonu dolduran üreticilere seslenen Başkan Recep Konuk 16 Eylül’de yapılacak Genel Kurula kooperatif üyesi bütün üreticilerin eksiksiz katılmasını ve Konya Şeker’e, Torku markasına sahip çıkmalarını istedi. 

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 65. Seçimli Olağan Genel Kurulu için startı Çumra Karkın’da verdi. Karkın Düğün salonunda yapılan toplantıya bölge çiftçilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı. Coşkulu bir kalabalığa seslenen Başkan Recep Konuk yoğun katılım için de Karkınlılara teşekkür etti. 

Aday olmak istemediğini, koltuklara yapışıp kalmanın doğru olmadığını, kendisi hayattayken Konya Şeker’in Recep Konuk olmadan da gittiğini görmek istediğini ifade eden Başkan Recep Konuk ama gördük ki buna üretici hazır değil, Konya hazır değil, ülkemizi yönetme sorumluluğu taşıyanlar da risklerden endişeli, şimdi tekrar aday olmaya karar verdik. Ama bu kararı birlikte verdik” şeklinde konuştu. 

ÇİFTÇİ BİZE İSTEDİ DİYE DEVAM EDİYORUZ

Aklın ah çekmek için değil düşünüp tedbir almak için var olduğuna işaret eden Başkan Recep Konuk, “Ben düşünmekle kalmadım. Konuştum. Danıştım. Dinledim. Özellikle üretici kardeşlerim başta olmak üzere bu kurumla ilgili samimi bir duruş sergileyen herkesin haklı kaygılarını, endişelerini, isteklerini, ikazlarını bir kefeye, kendi kararımı ve bu karardaki samimi niyeti yani yaşarken bu kurumun bensiz de yürüdüğünü görme arzumu bir kefeye koydum. Zaman problemini hiç düşünmedim. Onun için kişisel konforumdan da kişisel kariyerimden de zaten fedakârlık etme konusunda bir problemim hiç olmadı.

Terazinin bir tarafının diğer tarafa ağır basmasını sağlayan ise şu oldu;

İsmini verebilirim ama vermeyeyim, Seydişehir’den bir kardeşim telefon etti, tarla kiralamıştım önümüzdeki yıl için patates ekecektim, parasının bir kısmını da ödemiştim sen gidersen ektirmezler, patates elde kalır diye icardan vaz geçtim, mutlu musun Başkan diye sitem etti.

Yine ismini verebilirim ama vermeyeceğim. Altınekin’den bir üretici kardeşim tarlada işler büyüyecek diye traktörünü büyütme kararı almış traktörünü değiştirmiş, borçlanmış, taksitlerinin birkaçını da ödemiş. Traktörüyle fabrikanın kapısına dayandı. Ben şimdi bunu ne yapacağım diye sordu.

Yine ismini verebilirim ama vermeyeceğim. Çumra’dan beli iki büklüm 70’lerini geçmiş bir amcamız geldi. Sen gidersen hanemiz yine viran olur diye gözyaşı döktü.

Daha onlarca örnek sayabilirim. Hayatını çiftçinin ekmeğini büyütmeye vakfetmiş biri olarak ben traktörünü büyüten kardeşimin de, daha çok üretmek için tarla kiralayan hemşehrimin de sorularına verecek cevap bulamadım ter bastı o terler kefenin bir tarafına aktı. Konya Şeker’in kuruluşundan bugüne kadar bütün tarihine şahitlik etmiş yorgun gözlerden damlayan gözyaşları da o kefede birikti ve terazinin diğer tarafı yani bana müsaade dememe rağmen müsaade yok diyenlerin tarafı ağır bastı” dedi. 

KARKIN ANADOLU’DUR 

Karkın’ın her zaman doğrunun yanında yer aldığını ifade eden Başkan Recep Konuk, “Karkın Anadolu’dur, yanlış yerde yer almaz, doğrunun yanında yer alır, Türkiye’nin yanında yer alır, biz Karkınınımızı her zaman bu gözle görüyoruz, istikametimizi buna göre beliriyoruz. Buradan bütün üretici kardeşlerime sesleniyorum, 16 Eylülde Genel Kurula gelin, Kurumunuza sahip çıkın” şeklinde sözlerini sürdürdü. 

Konya Şeker’in büyümeye devam ettiğini ve edeceğini ifade eden Başkan Konuk, “Konya Şeker bugün 45 fabrikasıyla Türkiye’nin gıda devidir. İSO verilerine göre 31. Sıradadır. Konselide edildiğinde 16. büyük sanayi kuruluşuyuz, Türkiye’nin en büyük 5 gıda firmasından birisiyiz” dedi,

Konya Şeker’in yatırımlarını kimseden para toplamadan yaptığını ifade eden başkan Recep Konuk, “Şimdi söyleyeceklerim konusunda aday olan arkadaşlarımı tenzih ederek söylediğimin altını kırmızı kalemle ve kalın kalın çizdiğimi belirtmek istiyorum. Aday olan arkadaşlarımın samimiyetinden eminim. Benim sözüm taşıdığımız davula dışardan tokmak vurmak isteyenleredir. Benim sözüm daha ben gitmeden kurumun tekeden süt sağarak yaptığı yatırımları işaret eden sat kurtulculara; kimlerin iştahını kabarttığınızın farkında mısınız? Kendinize gelin. Çiftçinin geleceği sat kurtul ile değil kur kurtar ile kurtulur. Küçülerek büyünmez. Yani Konya Şeker gibi bir lokomotifin gücünü azaltarak, kurumu küçülterek, tarımsal üretimi büyütemezsiniz.

Hani Anadolu’da bir söz vardır; sahipsiz evin kapısı anahtarsız açılırmış. Bu evi kimse sahipsiz sanmasın. Kapıyı anahtarsız açmaya da kimse heves etmesin. Biz daha ölmedik bu haneyi sahipsiz bırakacak değiliz” dedi. 

MAKAM MEVKİ BEKLENTİSİ İLE DE SİYASETE GİRMEDİM.

Siyasette ikbal beklediği yolundaki iftiralara da değinen Başkan Recep Konuk konuşmasını şöyle sürdürdü; “bir tezvirat yaymışlar. Sözüm ona ben siyasette ikbal elde etmek için Konya Şeker’i bırakıyormuşum. Öncelikle şunun bilinmesini istiyorum, ben siyasete girerken bunun gerekçelerini anlattım. Makam mevki beklentisi ile de siyasete girmedim. Meclisin koridorlarına tarlanın toprağını bulaştırmak için siyasete girdiğimi, çiftçinin sesini Ankara’da duyurmak istediğim için aday olduğumu söyledim. Beni hepiniz tanıyorsunuz, çiftçi de tanıyor. Aptal biri sayılmam herhalde. Ben siyasete girerken hesabi değil hasbi davrandım. Hesap adamı olsam, seçildiğim gün Genel Kurul kararı alır, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Pankobirlik hırkalarımı üstümden çıkarırdım. Bu emanet hırkalarını üstümde taşırken, yani koltuğumun altında iki karpuz varken üçüncü karpuzun sığmayacağını düşünemeyecek kadar hayalperest değilim herhalde. Bu söylentiyi üfleyenlere soruyorum, böyle bir kariyer planım olsa niye iki yıl bekleyeyim? 2 yıl önce bu görevlerden ayrılır, yeni görevlere hazırım derdim. Ama demedim. Ben zaten olmayan bireysel hesaplarını 18 yıl önce hiç yapılmamak üzere kapatmış biriyim. Ben şahsi kariyer hesabı yerine Konya Şeker’in ticari ve sınai kariyerinin hesabını yapıyor, kendi yükselişimden çok kurumun yükselişinden keyif alıyorum. Kaldı ki bu söylentiyi üfüren arkadaşlar, Konya Şeker’i halen 1990’ların Konya Şeker’i sanıyor. Beyler Konya Şeker’in bugün geldiği nokta ve onun kaptan koltuğu pek çok makam koltuğundan daha kıymetli. Bir dipnot bilgisi olarak söyleyeyim Konya Şeker’in konsolide cirosu 8 Milyar TL’nin üstünde. 10.000’in üzerinde çalışanı var. Yaklaşık 50.000 çiftçiden tarımsal ürün alıyor. Yani bu kurumun imkân ve kabiliyetleri pek çok bakanlığın imkân ve kabiliyetleri ile boy ölçüşecek seviyeye geldi. Yani eğer koltukların itibarını bir yana bırakıp mali yapılarının ağırlığını tartacak olursak Konya Şeker’deki koltuğun ağırlığı 2017 Bütçesine göre 11 Bakanlığın ağırlığından fazla. Bu kurumun 1 yıl içinde döndürdüğü mali büyüklük Tarım Bakanlığı’nın bütçesinin yarısından biraz az. Bu iddiayı üfürenlere söylemek istediğim şu Konya Şeker’in kaptan köşkünün ağırlığı ile ilgili bir bilginiz yok. Benim nöbeti devredeyim dediğim makam birçoklarının hayalini bile kuramadığı bir makam. Ancak siz de haklısınız. Türkiye’de alışmamışsınız koltuktan kendi isteği ile kalkana. O nedenle arkasında illa bir çapanoğlu arıyorsunuz. Açıkladığım o kararın arkasında ne bir hesap ne de bir çapanoğlu var. Hesapsız kitapsız dedim ki 18 yıl nöbet bendeydi, birine devredeyim. Ancak gördüm ki, bazıları Konya Şeker’deki koltuğun ağırlığının farkında değil. Kaldı ki ben hep söylüyorum, benim için Konya Şeker’in kapısında çul olmak tacın üstünde pul olmaktan daha kıymetlidir.”

Siyasi gelişmelere de değinen Başkan Recep Konuk, yeni dönemle artık meclis aktif bir şekilde yasa yapacak, milletin dediği olacak, şu anda mecliste milletvekilleri yasa yapamıyor, yasaları bürokratlar hazırlıyor, komisyonlar etkili çalışamıyor, sadece denetleme yapabiliyorlar ya da yasalarla uyumuna bakıyorlar. Başkanlık sistemi ile bu geride kaldı, Türkiye büyüyecek, Anadolu büyüyecek, bunu hep birlikte başaracağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284