banner339

Konya, Günes’te En Yüksek Kapasiteyi Aldi, Yatirimcilar Için En Avantajli Il Oldu

Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu (EPDK) Günes enerjisinden elektrik üretilebilecek enerji bölgelerini belirledi.

Konya, Günes’te En Yüksek Kapasiteyi Aldi, Yatirimcilar Için En Avantajli Il Oldu

Elektrik üretimi için toplam 27 bölgede 38 sehirde Günes Enerjisinden elektrik üretimi yapilabilecek. Konya 92 Megavat (MW) ile en fazla kapasiteye sahip il olurken, Karaman 38 MW ile dördüncü sirada yer aldi. TR 52 Konya-Karaman bölgesi toplamda 130 MW ile yerli ve yabanci yatirimcilar için öncelikli bir bölge haline gelmis oldu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi günes enerjisi yatirimlarinin yapilacagi bölgeleri ve sehirleri belirleyerek yatirimcilarin bilgisine sundu. Yeni hazirlanan ve yayinlanan haritaya göre günes enerjisinden elektrik üretmek için sadece 38 ile izin çikti. En yüksek kapasite 92 megavat (MW) ile Konya'ya verildi. Sektöre 2 milyar Euro civarinda yatirim yapilmasi bekleniyor.
Bundan sonraki süreçte EPDK’nin yayimlayacagi ölçüm yönetmeligi ile yatirimci sirketler ilan edilen bölgeler için bir yil süre ile ölçümler yapacak.  Ölçüm sonuçlarina göre sirketler EPDK’ya elektrik üretimi için Lisans basvurusunda bulunacaklar.  Ayni bölgeye birden fazla sirketin basvurmasi halinde TEIAS tarafindan yarisma yapilacak. Yarismada 5346 sayili kanunda belirlenen alim fiyati üzerinden en fazla indirim vermeyi taahhüt eden baglanti hakkini kazanmis olacak.
Ocak ayinda kabul edilen Yenilenebilir Enerji Kaynaklari Kanunu'na göre, günesten üretilen elektrigin kilovatina 13,3 cent tesvik verilecek. Yatirimda yerli ürünlerin kullanilmasi durumunda ilave tesvikler söz konusu. Bir günes santralinin tamamen yerli üretimle yapilmasi durumunda alim garantisi 22,6 dolar/cente çikiyor.
Elektrik Piyasasi Lisans Yönetmeligi'nde yapilan degisiklikle günes enerjisi ile elektrik üretiminde kurulu güç 31 Aralik 2013 tarihine kadar 600 MW'yi asamayacak. Ayrica lisans için basvuru yapan bir üretim tesisinin kurulu gücü en fazla 50 MW olacak. Yönetmelikle, halen isletmede olanlar dahil 2015'e kadar isletmeye girecek yenilenebilir enerji kaynaklarina dayali üretim elektrik üretim tesislerine ilk 10 yil için kira, irtifak hakki kullanma izni bedellerinde yüzde 85 indirim uygulanacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285