Türkçe Olimpiyatlari Özel Gösterisi Karaman’da Yapilacak

Bu yil 9.su düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarinin özel gösterisi 29 Haziran’da Karaman’da yapilacak.

Türkçe Olimpiyatlari Özel Gösterisi Karaman’da Yapilacak

 

Karaman Valiligi Toplanti Salonunda gerçeklesen imza törenine Vali Süleyman Kahraman, Belediye Baskani Kamil Ugurlu, KASIAD Baskani Sami Akdag katildi.

7 Ilde yapilacak olan Türkçe olimpiyatlarinda 42 gencimizi ve ögretmenini dostluk adina, baris adina agirlayacagiz diyen ilimiz Valisi Süleyman Kahraman, “Bir okulu ziyaretimizde neden Türkçe olimpiyatlarina Karaman olarak Türk Dilinin baskenti olarak ev sahipligi yapmiyoruz sorusu soruldu. Bizlerde bu talebi degerlendirdik ve yazismalari tamamladik. Yazismalarimiz olumlu sonuç verdi. 29 Haziran’da finale kalmis ögrencilerimizin özel gösterisiyle bizlerde etkinlikte yer aldik” dedi.

Türkiye'de 8 yildan bu yana düzenlenen olimpiyatlarin geç de olsa Türkçe'nin baskenti Karaman'a getirilmesinin sevindirici bir gelisme oldugunu belirten Kahraman ““Dostun evi gönüllerdir.” diyor Yunus Emre. Bugün, gönül hanemize dogan günün müjdesini vermek istiyorum sizlere.  Bu yil gönül hanemize yeni dostlar geliyor. Haziran ayinda dokuzuncusu düzenlenecek olan Türkçe Olimpiyatlari’nin bir ayagi, Türkçenin baskentinde, Karaman’da yapilacak insallah. Türkçe Olimpiyatlari, bugüne kadar gören göze, duyan kalbe çok sey söyledi. Bugün neredeyse tüm dünya, bütün insanlik kanin ve gözyasinin pençesinde. Herkes bir huzurun, bir barisin özlemiyle yanip kavruluyor. Iste tam bu noktada Türkçe olimpiyatlari çok daha önem kazaniyor. Zira bu olimpiyatlar, bagri yanan insanligin huzurunu tesis etmeye, barisi insa etmeye yönelik en güzel, en anlamli adim olsa gerek. Bu olimpiyatlar, samimiyetle gurbet yoluna düsen ögretmenlerin gönüllere ektigi sevginin ve bu gönüllerde yeseren sükranin ifadesidir.  Bu kutlu emeklerin karsiligina insallah bu yil Karaman’da sahit olacagiz. Yaklasik on bin ögrencinin hazirlandigi bu olimpiyatlar, medeniyetlerin kaynasmasidir. Dili, dini, cografyasi farkli insanlarin Türkçe vasitasiyla kucaklasmasi, dost olmasidir.  Bu olimpiyatlar ayni zamanda ülkemizin ve bu olimpiyatlarda temsil edilen diger ülkelerin tanitimi için de güzel bir vesiledir. Karaman haziran ayinda, dostluk adina, baris adina farkli ülkelerden gelen misafirlerimizle senlenecek. Dostlugun ve barisin pekismesinde, sevginin yücelmesinde önemli bir adim olacak olan adimlarin bu yil Karaman’da atilacak olmasi bizi gerçekten çok sevindirmistir. Savasla, kanla, gözyasiyla kendinden geçen dünya, bu dostluk örnegi ile yeniden yörüngesine oturacak.  Türkçenin günesi Karaman’da bir kez daha dogacak ve savaslarla, krizlerle yorgun düsen dünya ahengine yeniden kavusacak. Bu olimpiyatlarin temelinde sevgi ve samimiyet var. Bu olimpiyatlar milletimizin sözünü ve özünü yasatma çabasi olup, bu sorumlulugu daima taze ve canli tutma istegidir.  O vefakâr ögretmenlerimiz bize bir kez daha gösterdi ki Türkçe dostluga, barisa, sevgiye inanan insanlarin dilidir. Yunus Emrelerin, Haci Bektaslarin dilidir.  Ve Karaman Türkçenin baskentidir. 

Türkçenin bayragi Karaman’da artik daha güçlü, daha güzel dalgalanacak. Karaman tüm insanliga “kapimiz açiktir girene, lokmamiz helaldir yiyene” diyen insanlarin sehri… Dünyanin dört bir yanindan ülkemize ve ilimize gelecek olan misafirlerimizi, Mevlâna’yi bekledigimiz gibi bekledigimizi ifade ediyor, olimpiyatlarda emegi geçen herkese, ayrica Türkçeye gönül veren herkese tesekkür ediyorum.” dedi.

Yapilan konusmalarin ardindan Vali Süleyman Kahraman, Belediye Baskani Kamil Ugurlu ve Karaman Aktif Sanayici ve Isadamlari Dernegi Baskani Sami Akdag arasinda sponsorluk protokolü imzalandi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285