banner339

Yazilim Ve Bilgi Teknolojileri Kenti Modeli Programi Tanitildi

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi’nde, Karaman Valiligi ile birlikte sürdürülen “Yazilim ve Bilgi Teknolojileri Kenti Modeli” egitim programinin tanitimi yapildi.

Yazilim Ve Bilgi Teknolojileri Kenti Modeli Programi Tanitildi
Ilimiz Valisi Süleyman Kahraman, Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Cumhuriyet Bassavcisi Mustafa Kemal Çokdinç, ögretim üyeleri ve il müdürlerinin katildigi programda, KMÜ Sürekli Egitim Merkezi’nde 2 Mayis 2011 tarihinden buyana yapilan “Programlama Dilleri ve Yazilim” egitimleri ile ilgili bilgiler verildi.
Konuklarin, egitimi devam eden bir grubun dersini ziyaret edip dersler ile ilgili bilgi almalari ve ögrenciler ile kisa bir görüsmesinin ardindan, konusmalarin yapildigi salona geçildi. Saygi durusu ve Istiklal Marsinin ardindan program, proje kapsaminda daha önce verilen egitimlerin tanitildigi sununun izlenmesi ile devam etti. Proje kursiyerlerinden Özgür Öztürk konusmasinda Valilik ve Üniversite isbirligi ile yapilan egitim programinin kendilerine getirecegi faydalar konusunda bilgi vererek tesekkür etti.
Proje koordinatörlerinden Okutman Yüksel Çelik, konusmasinda 2 ay süren egitimlerin ilk asamasinda kursiyerlere Microsoft Visual C#.NET dili ile temel algoritma ve programlama egitimi verildigini, ilk asamanin sonunda kursiyerlere uygulanan test sonuçlarina göre gruplarin 2.nci asamaya geçtiklerini belirtti. Ayrica, görsel programlama, internet programciligi ve network-server egitimi verilmek üzere 3 farkli gruba egitim verildigini açikladi. Egitimlerin her iki asamasinda Meslek Yüksekokulunun Bilgisayar Laboratuarlarinda projeksiyon cihazi esliginde uygulamali ve görsel olarak verildigi, kursiyerlerin saat 17.00 den sonra ve hafta sonu olmak üzere iki grup halinde egitildigini ifade etti.
Karamanoglu Mehmet Bey Üniversitesi Sürekli Egitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yusuf Dilay, Sürekli Uygulama ve Arastirma Merkezinin 2010 yilinda kuruldugunu, amaçlarinin üniversitelilerin mezuniyetlerinden sonra istihdamini kolaylastiracak sertifika programlari açmak ve üniversitedeki bilgi birikiminin Karaman halki, kamu-özel sektör ile paylasmak oldugunu ifade etti. “Merkezimizde bu amaçla 2011 yilinda Osmanli Türkçesi, ebru ve bilgisayar programciligi kurslari açilmistir. 2012 yilinda ise yabanci dil, bilgisayar programciligi ve görsel sanatlar ile ilgili açilacak kurslarin hazirliklari tamamlandi” diyen Dilay, kamu ya da özel sektörden gelecek taleplere ise her zaman destek verilecegini de hatirlatti.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen ise konusmasinda bilisim teknolojilerinin önemini vurgulayarak, yazilim programlarinda öncü bir kent olma yönünde ilerlendigini belirtti. Üniversite-sanayi isbirligi ve üniversite-kamu isbirliginden bahsederek, üniversitelerin arastirma yuvasi olarak bulundugu kentin gelisimine de katkida bulundugunu ifade etti. Konusmasini projede emegi geçen herkese tesekkür ederek tamamladi.
Vali Süleyman Kahraman “Yazilim ve Bilgi Teknolojileri Kenti Modeli” egitim programinin Karaman’a katkilarinin büyük olacagini belirtti ve emek veren tüm görevlileri tebrik etti.
Egitimlerin bitiminde egitimlere devam eden ve sinavda basarili olan kursiyerlere basari belgesi verilecek. Egitimler boyunca Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi’nden 4 ögretim elemani görevlendirildi. Toplamda egitime devam eden 45-50 kursiyer bulunuyor. Toplanti, tanitim kokteylinin ardindan son buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285