banner339

Karaman’dan 440 Kisi Hacca Gidecek

Ilimizden Hac görevlerini getirmek üzere Suudi Arabistan’a gidecek olan haci adaylari Müftülük tarafindan düzenlenen seminerler çerçevesinde bilgilendirildi.

Karaman’dan 440 Kisi Hacca Gidecek
19-22 Eylül tarihlerini kapsayan bilgilendirme seminerleri Imam-i Azam Camii’nde gerçeklestirildi. Seminerlerin son gününde Il Müftüsü Nuri Degirmenci haci adaylarini bazi konularda bilgilendirdi.
Degirmenci, “Karaman’da 900 civarindaki haci adayi arasindan kurada sizler çiktiniz. Hac ibadeti kendine mahsus bir ibadettir. Ömürlerinde bir daha yapilir ama çok özel sekliyle yapilir. Biz oruç ibadetine basladigimiz zaman niyet ederiz. Bize helal olan seyler haram olur. Yiyemiyor, içemiyoruz. Ne yaptiniz niyet ettiniz söz verdiniz. Yani Allah’a bunun sözünü verdiniz. Niye çünkü bir ibadet yapmis oluyorsunuz. Namaza duruyorsun Allahu ekber diyorsunuz. Kapi çaliyor, biri geliyor, önünüzden geçiyor ama siz istifinizi bozmuyorsunuz. Niye çünkü bir ibadete baslamissiniz. Onun geregini yerine getirmek durumundayiz. Biz hac ibadetine basladigimiz zamanda niyetle basliyoruz. Ameller niyetlere göredir. Her amelin mutlak bir niyeti vardir. Neler yapilmasi gerekse onlari yapmak durumundayiz” dedi.
Karaman’da bu yil 440 kisinin hacca gidecegi ögrenilirken bunlardan 276’sinin Diyanet Baskanligi araciligiyla 164’ünün de özel sirketler tarafindan götürülecegi açiklandi.
Diyanet araciligiyla hacca gidecek adaylarin 9-10 Ekim tarihleri arasinda iki grup olarak gönderilecegi belirtildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285