banner339

7. Uluslararasi Âsiklar Ve Sairler Sölende Elitas’a Ödül

Bursa Yildirim Belediyesi tarafindan bu yil yedincisi düzenlenen Uluslararasi Türkiye Âsiklar ve Sairler Söleni ödül töreniyle son buldu.

7. Uluslararasi Âsiklar Ve Sairler Sölende Elitas’a Ödül

Ilk gün bir birleriyle yarisan asik ve sairlerden dereceye girenlere Ahmet Taner Kislali Meydani Bayrak Alani'nda düzenlenen törenle ödülleri verildi. Ödül törenine sanatçi Gülay verdigi konserle damgasini vurdu. Törene Yildirim Belediye Baskani Özgen Keskin'in yani sira çok vatandas katildi.
 40 yil Konya'da asiklar söleni düzenleyerek bu gelenegi yasatan Feyzi Halici'ya tesekkür ederek konusmasina baslayan Yildirim Belediye Baskani Özgen Keskin, "Hepinizin de bildigi gibi, bir milletin zekasi, o milletin dili ve sanati ile ölçülür. Bütün milletimizin bu ise sahip çikmasi gerekiyor. Biz belediye olarak bu görevi en iyi sekilde yerine getirmeye çalisiyoruz. 2 günden beri devam eden ve 7 yildir geleneksel olarak düzenledigimiz bu yarismanin gayesi hem dilimizi gelistirmek, hem de sanatçilarimizi, yazarlarimizi tesvik etmektir. Türkçe'mizin konusuldugu diger ülkelerden gelen sair ve asiklar arasinda kardesligi pekistirmek istiyoruz" dedi.
Konusmalarin ardindan Yildirim Belediye Baskani Özgen Keskin, Feyzi Halici'ya Bursa'ya özgü kiliç kalkan kiyafetleri hediye etti. Azerbaycan'dan gelen heyet ise, Baskan Keskin'e 7 yildir bu organizasyona ev sahipligi yaptigi için tesekkür ederek, kaftan giydirdi.
10 farkli ülkeden 82 asik ve sairin 5 dalda yaristigi 7. Uluslararasi Asiklar ve Sairler Bayraminda dereceye girenlere ödülleri verildi. Birinciye tam altin, ikinciye yarim altin, üçüncüye çeyrek altin ve Takdir belgeleri hediye edildi.
Yarisma sonuçlari
 (Ödül Alanlar)
Türkü dalinda: 1. Ahmet Poyrazoglu, 2. Abdullah Gizlice, 3. Kemale Mehtiyeva,
Atisma dalinda: 1. Nihat Sönmez, 2. Muhsin Özen, 3.Hasim Gubali,
Leb-degmez dalinda :1. Erol Ergani, 2. Arif Inan Yildirim, 3. Zafer Kazanci oldu.
Sairler arasi Yapilan Siir yazma ve  güzel siir okumu dallarinda Ödül alanlar:
Siir yazma dalinda: 1. Sevim Yakici, 2. Recep Ates,  3. Hikmet Elitas
Siir okuma dalinda: 1.Prof.Dr. Mustafa Firengiz, 2. Zeynel Beksaç, 3. Dervise Güneyyeli Kutlu oldu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285